09/11/2021
Footballistas - - - - - 64 -
Occupy Media - - - - - 68 -

Το ένα τρένο σταμάτησε…το άλλο συνεχίζει!

Η μητέρα των μαχών έλαβε μέρος το βράδυ της Τρίτης στα πλαίσια της β’ αγωνιστικής της Master League. Οι αήττητοι σε όλο το Summer League, Footballistas αναμετρήθηκαν με την επίσης αήττητη Occupy Media. Πολύ physical game, φάουλ, τρίποντα και πάθος. Αυτά ήταν τα χαρακτηριστικά αυτού του αγώνα, που έληξε υπέρ της OM με σκορ 64-68!

Πολύ δυνατά άρχισαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Ο Αγουρίδης ξεκίνησε σεληνιασμένος με 5 σερί πόντους ενώ σταμάτησε στους 7 για την περίοδο. 3 πόντους από βολές έβαλε ο Λίτης. 5 πόντους πέτυχε ο θηριώδης Ρουμελιώτης και από 1 τρίποντο είχαν Πασχάκης Χ. και Ροδόπουλος για το 15-16 και την Occupy.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές στην 2η περίοδο. Βασισμένοι στις γρήγορες επιθέσεις και στην σκληρή τους άμυνα, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο έμπειρος Βουρλούμης με 7 πόντους (2 τρίποντα). 5 πόντους έβαλε ο Λουμπαρδέας. Ζωντανή κράτησε την Occupy Media ο Στεφανίδης με 5 πόντους. 33-29 ήταν το σκορ το α’ ημιχρόνου.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο δεκάλεπτο. Το -7 σε +8 μετέτρεψε η αρμάδα του Περικλή Πασχάκη. Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Ρουμελιώτης (5) και Σκρωπολήθας (11) που έκαναν πλάκα στο γήπεδο. Πίσω στο σκορ έμειναν οι Footballistas που δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ. Από 3 πόντους είχαν Παναγόπουλςο και Αγουρίδης.

Με το scoreboard να δείχνει 39-47, η Occupy Media είχε τον 1ο λόγο στην 4η και τελευταία περίοδο. Κι όμως, οι Footballistas δεν παρέδωσαν τα όπλα. Ο Λίτης μπήκε σε Mvp mode και πέτυχε 11 πόντους με 3 τρίποντα. 13 πόντους έβαλε αθόρυβα ο Παναγόπουλος. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους τα σουτ που έπρεπε να μπουν στο τέλος, δεν μπήκαν και η ΟΜ κατάφερε να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 64-68. 7 πόντους είχε ο Σκρωπολήθας και 6 ο Ρουμελιώτης για την απίστευτη ομάδα του Πασχάκη Π.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ (6-11), 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 24:57 λεπτά αγώνα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγουρίδης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 34:29 λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Footballistas είχαν 11/41 δίποντα (26,8%), 10/36 τρίποντα (27,8%), 12/21 βολές (57,1%), 42 ριμπάουντ (17-25), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 5 λάθη. Η ΟΜ είχε 14/37 δίποντα (37,8%), 7/23 τρίποντα (30,4%), 19/30 βολές (63,3%), 46 ριμπάουντ (10-36), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 10 λάθη.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Καταρτζόπουλος, Παναγόπουλος 18, Μαρκόπουλος, Λίτης 16 (9 ριμπ), Σπαλιάρας, Σιδέρης (7 ριμπ), Λουμπαρδέας 5,Βουρλούμης 9, Αγουρίδης 16 (10 ριμπ).

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 9, Τσαγκρώνης 2, Στεφανίδης 8, Σκρωπολήθας 22 (10 ριμπ), Σακελλαρόπουλος 1, Μάλλιαρης, Πασχάκης Π., Ροδόπουλος 6, Ρουμελιώτης 20 (17 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι ο Ρουμελιώτης κατάφερε να παίξει 15 λεπτά με 4 φάουλ!