12/04/2023
ESDDA Graduates 9 21 16 11 - 57 -
Undrafted 5 11 8 12 - 36 -

Το έπος των ESDDA Graduates!

Την μεγαλύτερη ανατροπή στο Top16 της D2-League έκαναν χθες το βράδυ στο Basketaki Arena οι ESDDA Graduates, καθώς κατάφεραν να ανατρέψουν το -17 του πρώτου αγώνα κόντρα στους Undrafted και με το 57-36 , πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, αλλά και την άνοδο στην Development League!

Καλύτεροι ήταν οι ESDDA Graduates στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρίποντο του Πατουλιά και βοήθειες των Καββαδία, Σαπουτζή και Σκενδέρογλου, προηγήθηκαν με 9-3. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-5, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κώστας Ματεντζόγλου, ενώ το πρώτο καλάθι είχε πετύχει ο Πανταζής.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 8 πόντους του Καπαγεωργόπουλου, 4 του Λουκαΐδη και έμμεσο τρίποντο του Σκενδέρογλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 30-16. Δεν μπόρεσαν οι Undrafted να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Θεοδωρόπουλου και τους 3 πόντους του Κώστα Ματεντζόγλου.

Ασταμάτητοι ήταν οι ESDDA Graduates και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Σαπουτζή και τρίποντο του Πατουλιά, πήραν προβάδισμα πρόκρισης, 46-24. Λίγα πράγματα και στο τρίτο δεκάλεπτο για το συγκρότημα του Θωμά Αγρογιάννη, με τους Θεοδωρόπουλο και Τσιάνο να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 46-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι οράνιε διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καπαγεωργόπουλο, Σαπουτζή και Καββαδία, έφτασαν δίκαια στην τεράστια νίκη με 57-36. Για τους Undrafted στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσιάνος, Μπάμπης Κόντος, Θεοδωρόπουλος και Πανταζής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 20/43 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 9/41 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των ESDDA Graduates ο Σαπουτζής με 15 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη λ. Πολυτιμότερος των Undrafted ο Μπάμπης Κόντος με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

ESDDA Graduates (Πατουλιάς): Σαπουτζής 15 (1), Καπαγεωργόπουλος 12, Γκάμαρης 4, Λουκαΐδης 4, Καββαδίας 3, Μηνάς 2, Πατουλιάς 6 (2), Ναρλής 4, Σκενδέρογλου 7

Undrafted (Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 8 (2), Κόντος Μ. 4, Ματεντζόγλου Χ., Ματεντζόγλου Κ. 5, Τσιάνος 11, Πανταζής 8

Τι μας άρεσε: Οι 112 παλμοί του Μπάμπη του Τσίτσιρα, που παρακολουθούσε το παιχνίδι από τουμ YouTube!