06/03/2023
Aguanile 15 16 13 25 - 69 -
Black Mamba 17 31 11 5 - 64 -

Το έπος της Aguanile!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall η Aguanile έγραψε μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία της θυμίζοντας τον Ολυμπιακό του 2012. Επιστρέφοντας από το -19 οι Λατίνοι σόκαραν το Black Mamba επικρατώντας με 69-64. Η Aguanile έφτασε τις 11 νίκες στον 2ο όμιλο της Master League και πλέον όλα δείχνουν ότι θα βρεθεί στα Playoffs. Απίστευτη αυτοχειρία από την ομάδα του coach Μπασδάνη που ήλεγχε απόλυτα το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, παίζοντας μάλιστα εκπληκτικό μπάσκετ ανά διαστήματα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με το Black Mamba να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματικό, χάρη στους Μονέο (6π.), Μπολοτάκη (6π.), Ρεπάνη (3π.) και Δέδε (2π.). Η Agua δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν, απαντώντας με Μπέη (9π.), Συκαρά (4π.) και Καλαφάτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-17.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το Black Mamba πραγματοποίησε μαγική δεύτερη περίοδο, σκοράροντας 31 πόντους! Με τον Μονέο να βλέπει βαρέλι το καλάθι πίσω από τα 6,75μ. και τους Μπολοτάκη (6π.), Φώτογλου (6π.), Χιμντάν (4π.) και Δέδε (2π.) να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ του ASH, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας. Η Agua αντιμετώπισε σοβαρότατο αμυντικό πρόβλημα και έτσι, παρά την προσπάθεια των Συκαρά (9π.), Αξαμπανόπουλου (4π.) και Μπέη (3π.) πήγε στα αποδυτήρια με -17. Σκορ ημιχρόνου, 31-48.

Μειωμένη εκατέρωθεν ήταν η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μετά την ανάπαυλα, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-11. Η Aguanile, παρότι μείωσε ελαφρώς τη διαφορά, είδε τον Ρουκουνάκη να αποβάλλεται με 5ο φάουλ και έτσι αναγκάστηκε να συνεχίσει το παιχνίδι χωρίς λύσεις από τον πάγκο. Το Black Mamba παρότι είχε κάποια κενά διαστήματα συνέχισε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +15. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-59.

Έναρξη της τελευταίας περίοδο και ακόμη και ο πιο αισιόδοξος οπαδός των Λατίνων δεν θα μπορούσε να φανταστεί αυτό που θα ακολουθούσε. Με αντεπίθεση διαρκείας και πραγματική κατάθεση ψυχής η Aguanile έτρεξε ένα ασύλληπτο επιμέρους σερί 25-5, ανατρέποντας πλήρως τα εις βάρος της δεδομένα. Ο μέχρι τότε άστοχος Καλαφάτης (10π.) πήρε φωτιά, οι Συκαράς (6π.) και Μπέης (5π.) ήταν άχαστοι από μέση και μακρινή απόσταση, ενώ οι Παπαναγιώτου (2π.) και Αξαμπανόπουλος (2π.) πάλεψαν με όλες τους δυνάμεις στα δυο low post. Στην αντίπερα όχθη, το Black Mamba αντιμετώπισε ολικό μπλακ άουτ, πλήρωσε την χαλάρωσή του και ηττήθηκε δίκαια με 69-64.

Δεδομένης της ποιότητας του αντιπάλου, αλλά και της κρισιμότητας της αναμέτρησης δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι αυτή την ήταν η σπουδαιότερη ανατροπή στην ιστορία της Aguanile… και ίσως μια από τις πιο αναπάντεχες ήττες για το Black Mamba. Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι ότι η Aguanile κέρδισε με 5 πόντους, με όσους είχε χάσει δηλαδή στο ματς του πρώτου γύρου. Έτσι, σε περίπτωση ισοβαθμίας ανάμεσα στις δύο ομάδες το επόμενο κριτήριο θα είναι το συνολικό +/- που έχουν στον όμιλο και έπειτα η καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στο τέλος του αγώνα, η Aguanile είχε 16/49 δίποντα, 10/19 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Black Mamba είχε 16/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Μπέης με 20 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μονέος με 24 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Aguanile (Γκέγκιος) : Αξαμπανόπουλος 11 (1), Καλαφάτης 12, Μπέης 20 (6), Παπαναγιώτου 2, Ρουκουνάκης 3, Συκαράς 21 (3).

Black Mamba (Μπασδάνης) : Χιμντάν 6, Δέδες 7, Καριώτης, Μονέος 24 (4), Μουσούλης 4, Μπολοτάκης 14, Ρεπάνης 3 (1), Φώτογλου 6 (2).

Τι μας άρεσε : Η δεύτερη περίοδος του Black Mamba και φυσικά η τέταρτη της Aguanile.