04/12/2021
Antilalos BC 16 17 17 14 - 64 -
Gangsters 14 13 6 4 - 37 -

Το έβδομο για τον Μπαμπλέκο!

Την ξέφρενη πορεία του στον δεύτερο όμιλο της Master League συνεχίζει ο Αντίλαλος, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Gangsters με 64-37, κάνοντας έτσι το 7/7, ενώ η νίκη αφιερώθηκε στον Χρήστο Μπαμπλέκο που έκανε γενέθλια στο παρκέ!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον Αντίλαλο να προηγείται με 16-14, χάρη σε 4 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Γκιώση και τρίποντα των Σουλτάτου – Ρούσκα. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι 4 πόντοι του Βασίλη Λάιου, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Μαρκόπουλος, Μακρής και Τσατσάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Gangsters, κατάφεραν από το 23-16 να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 24-25, 2:30 για την ανάπαυλα, μετά από 8 πόντους του Μαρκόπουλου και 3 του Τσατσάκου. Ωστόσο, η ομάδα του Ζαμπέτα πάτησε γκάζι στο τέλος του πρώτου μέρους και με 7 πόντους του Σουλτάτου, αλλά και 6 του Merkevicius, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 33-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντίλαλος κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, όταν με 6 πόντους του Ρούσκα και τρίποντα των Καραγιάννη – Σουλτάτου, αλλά και τρομερού καρφώματος του Merkevicius, ξέφυγε στους 19, 50-31. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 50-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Τσατσάκος, ενώ νωρίτερα 3 πόντους πέτυχε ο Μαρκόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 50-33!

Με την διαφορά στους 17, 50-33, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι ο Αντίλαλος έφτασε εύκολα στη νίκη με 64-37, έπειτα από 5 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Σουλτάτου και 3 του Merkevicius. Για τους Gangsters στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαρκόπουλος, Τσατσάκος και.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 15/35 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 8 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 8/42 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο Merkevicious με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 5/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 5 τάπες. Πολυτιμότερος των Gangsters ο Μαρκόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 1/9 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Γκιώσης 4, Ρούσκας 11 (1), Καραγιάννης 15 (2), Σουλτάτος 17 (5), Σκαμπαρδώνης 2, Μπαμπλέκος 1, Παπανικολάου, Merkevicius 14

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Σαλπάς, Αλεξανδρής 1, Τσατσάκος 10, Λάιος Γ., Λάιος Β. 9, Μαρκόπουλος 14 (3), Μακρής 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό κάρφωμα του Victoras Merkevicius!

Τι δεν μας άρεσε: Η άσχημη σύγκρουση των Βασίλη Λάιου και Ρούσκα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, όπως και ο τραυματισμός τους Γκιώση!