03/12/2022
Puronto Raptors 13 13 12 6 - 44 -
Melisses BC 10 21 9 19 - 59 -

Το έβδομο "τσίμπημα"!

Δείχνοντας την απαραίτητη συγκέντρωση στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Melisses επικράτησαν των Puronto Raptors και έκαναν εφτά τις νίκες τους στην Development2 League.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των Puronto Raptors στην αναμέτρηση, αφού με καλάθια των Κατσουράνη και Παπαδόπουλου προηγήθηκαν με 9-2.Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Γαρυφαλάκη και Α. Μπουγιούκο, όμως οι "άσπροι" με δίποντο του Σιαπκά διαμόρφωσαν το υπέρ τους 13-10 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις Melisses να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης χάρη στα καλάθια του Μπάνου (15-18). Τα τρίποντα των Παπαδόπουλου και Καλαμπαλίκη και το δίποντο του Καττή δεν ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους.Οι Σ. Μπουγιούκος και Γαρυφαλάκης συνδέθηκαν με το καλάθι και οι "μαύροι" προηγήθηκαν με 26-31 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Καττή στην επανάληψη έγινε ιδιαίτερα πιεστική, σκόραρε με τους Λεμπιδάκη, Κουλούρη και Παπαδόπουλο, όμως δεν κατάφερε να πάρει το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε καλή κατάσταση τον Σ. Μπουγιούκο, έβρισκαν λύση κάθε φορά που ο αντίπαλος πλησίαζε κι έτσι προηγήθηκαν με 38-40 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε, όμως ντέρμπι δεν είδαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, έτρεξαν με τους Σ. Μπουγιούκο, Γαρυφαλάκη, Φράγκο και Παπαδιά ένα επιμέρους σκορ 6-19 και έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη.Στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπάνος με double double και 12 πόντους (5/12 δίποντα, 2/3 βολές, 16 ριμπάουντ).
Οι γηπεδούχοι είχαν 13/56 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 3/14 βολές.Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/53 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Puronto Raptors (Καττής): Βουτσινός, Καλαμπαλίκης 7 (1), Καττής 2, Κατσουράνης 2, Κουλούρης 5, Λεμπιδάκης 4, Μένεγος, Μπελάλης 2, Παπαδόπουλος 14 (4), Σιαπκάς 8

Melisses (Α. Μπουγιούκος): Γανωτάκης, Γαρυφαλάκης 18 (2), Μπάνος 12, Α. Μπουγιούκος 7, Σ. Μπουγιούκος 13 (1), Πάτσης 2, Παπαδιάς 4, Φράγκος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών. Έδειξαν πλήρη συγκέντρωση, έπαιξαν σωστό μπάσκετ και πήραν δίκαια τη νίκη.