31/10/2022
ReTirees 18 28 11 14 - 71 -
New World Fix 19 20 20 18 - 77 -

Το γύρισαν με την άμυνα οι Fix!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους New World Fix στην Elite League by Betsson, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους ReTirees με 71-77 στο κλειστό του Περιστερίου, ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τους War Gamers και τους West Kings!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 18-19 υπέρ των New World Fix, έπειτα από 9 πόντους του Ζωιτού, 7 του Πανταζή και τρίποντο του Σιάποντη. Ο Μαθιουδάκης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Τσιρίδης και 3 ο Σκοπελίτης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Λουκόπουλος εκτέλεσε τέσσερις φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ και σε συνδυασμό με τους 7 πόντους του Σκοπελίτη, τους 5 του Μαθιουδάκη και τους 4 του Γιαμαίου, έστειλαν τους ReTirees στα αποδυτήρια με αέρα 7 πόντων, 46-39! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Ζωιτού, οι 4 του Πανταζή και τα τρίποντα των Λογγίτση - Σιάποντη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Τασιούδη έσφιξε την άμυνά του και με 9 πόντους του Diallo και 7 του Ζωιτού, προσπέρασε με 57-59. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Κουσούλη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σκοπελίτη να ηγείται της επίθεσης των "Συνταξιούχων" με 5 νέους πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 57-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Σιάποντη, Diallo και Πανταζή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-77! Πάλεψαν οι ReTirees να γυρίσουν το ματς στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Σκοπελίτη και Τσιρίδη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 20/45 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 19/28 βολές, 20/46 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Μαθιουδάκης με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των New World Fix ο Diallo με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 6/8 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 6, Κωστούλας 2, Λουκόπουλος 13 (4), Μαθιουδάκης 16 (1), Σαρρής, Σκοπελίτης 21, Στόλης 4, Τσιρίδης 9 (2)

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 15, Ζωιτός 23 (1), Λογγίτσης 3 (1), Πανταζής 18, Παπαδόπουλος, Σιάποντης 16 (4), Τσεκουρλούκης, Χαντάντ 2

Τι μας άρεσε: Τόσο το πολύ καλό πρώτο μέρος των ReTirees, όσο και η άμυνα των Fix στην επανάληψη!