46
Powerpuff Boys 12 11 16 11 - 50 -
BBC 13 14 13 6 - 46 -

Το γύρισαν και κέρδισαν οι Powerpuff Boys!

Την ένατη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development 2 πανηγύρισαν οι Powerpuff Boys που παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ για 32′ γύρισαν το ματς και επικράτησαν των BBC με 50-46 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους BBC να προηγούνται με 13-12 με τον Βαγγέλη Σακελλαρίου να σημειώνει 6 πόντους. Στον αντίποδα, από 6 πόντους και τους 12 συνολικά της ομάδας τους έβαλαν οι Αθανασόπουλος και De Giacomi.

Με τρομερή ενέργεια μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι BBC που είχαν αρκετό βάθος στο ρόστερ, ανάσες και ουσία στο παιχνίδι τους. Αυτή η συνθήκη τους οδήγησε να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν και να πάνε στα αποδυτήρια με 4 πόντους διαφορά, 27-23. Το παιχνίδι ωστόσο, παρέμενε αμφίρροπο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Powerpuff Boys έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2 και προηγήθηκαν με 3, 32-29. Οι BBC όμως με μεγάλα καλάθια των Σακελλαρίου και Παυλόπουλου πήραν και πάλι τα ηνία του ματς και προηγήθηκαν με οριακή διαφορά στο 30′ με 40-39 με το παιχνίδι ωστόσο να μοίαζει πως θα κριθεί στο τέλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη βαρύτητα στην άμυνα. Το ματς είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Η μπίλια, έκατσε τελικά στους Powerpuff Boys που ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στο φινάλε παίρνοντας την νίκη με 50-46 και συνεχίζουν να κυνηγούν τους Young Ballers.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο De Giacomi με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/76 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 5/18 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι BBC είχαν 21/66 εντός πεδιάς, 2/8 τρίποντα και 2/8 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Καστρίσιος 4, Ράουατ 2, Gagic 6, Παπαϊωάννου, De Giacomi 12, Σαμοΐλης 10, Παππάς 3, Αθανασόπουλος 13.

BBC (Τζορτζίνο): Παυλόπουλος 8, Βάγιας 4, Στέφος 2, Κρόκος, Πέτσας, Τσελεκούνης, Κολοβός, Σακελλαρίου 16, Δάλλας 8, Τσαπόγας

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!