12/02/2023
Mandra Heat 12 7 16 23 - 58 -
Remal Madri 10 14 17 11 - 52 -

Το γύρισε στο τέλος η Mandra Heat!

Βραδάκι Κυριακής 12 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που η Remal Madri έπαιζε ορθολογικό μπάσκετ και είχε προβάδισμα για 35 ολόκληρα λεπτά, η Mandra Heat με υπομονή και επιμονή στο τελευταίο πεντάλεπτο, γύρισε υπέρ της το ματς, επικρατώντας με 58-52.

Η Mandra πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και με αιχμή του δόρατος τον Τσιλιώνη με 6 πόντους και τον Διολέτη να ακολουθεί με 4,φαινόταν να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά στην συνέχεια οι Μαδριλένοι ισορρόπησαν το ματς και με πρώτο βιολί τον Καμολίκη με 6 πόντους, μείωσαν σε 12 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα με 4 πόντους του Αλεξάκη και τρίποντο του Διολέτη, αλλά η Ρεμάλ παίζοντας σε αργό τέμπο αλλά πολύ σωστό μπάσκετ, έλεγξε τα ριμπάουντ και με Πολύδωρο, Αργυριάδη να βάζουν από 4 πόντους και Γιοβάρθη, Κουσιορή Καμολίκη να βάζουν το λιθαράκι τους, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 19 – 24.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Μάνδρα έτρεξε σερί 6 – 0 , με Αλεξάκη(4) και Διολέτη μειώνοντας στον πόντο, για να απαντήσει άμεσα η Ρεμάλ με δίποντο του Γιόβα και 4 του Καμολίκη, για το 25 – 32. Στην συνέχεια Τσιλιώνης , Διολέτης με τρίποντα και Σιώκης με 4 συνεχόμενους έδιναν πνοή στους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Πολύδωρο και Ρηγόπουλο να οδηγούν την κούρσα με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα, κρατούσαν την πρωτοπορία με 35 – 41.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Mandra με μεγάλα σουτ από Τσιλιώνη(2) και Μπιτζιλέκη πάλευε να γυρίσει υπέρ της το ματς, αλλά τα Ρεμάλια με ογκόλιθο μέσα στο ζωγραφιστό τον Πολύδωρο με 6 πόντους και καλάθια από Ρηγόπουλο και Αργυριάδη, κρατούσαν προβάδισμα με 48 – 50. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, ο Διολέτης με 7 συνεχόμενους πόντους έβαλε σε θέση οδηγού τους Κόκκινους, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις, για να έρθει στην συνέχεια ο Αλεξάκης με 3, να διαμορφώσει το τελικό 58 – 52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Διολέτης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Πολύδωρος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Mandra είχε 16/42 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 8/12 βολές , κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Η Remal είχε 23/34 δίποντα, 0/21 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ , έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Mandra Heat(Μανήσαλης ): Αλεξάκης 13(6 κλ.),Διολέτης 19, Μπιτζιλέκης 3, Μώλος 2(13ρ.), Σιώκης 4, Τσιάβος, Τσιλιώνης 17.

Remal Madri(Κουσιορής): Κουσιορής 4, Αργυριάδης 6, Γιοβάρθης 4, Πολύδωρος 17(13ρ.), Καμολίκης 12, Ρηγόπουλος 9(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Remal και η πίστη που είχε η Μάνδρα για την ανατροπή.