15/09/2024
Gran Camaria 8 13 14 10 - 45 -
Tebelwolves 15 7 7 19 - 48 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Tebelwolves!

Αν και βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, οι Tebelwolves έκαναν την ανατροπή και ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Κύπελλο.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους Tebelwolves, οι οποίοι με δύο τρίποντα του Κορδαλή και ένα καλάθι του Ζάτα προηγήθηκαν 0-8. Τα Camaria, που παρατάχθηκαν με αρκετές ελλείψεις, δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν και μείωσαν με την λήξη του δεκαλέπτου 8-15 με τρίποντο Ιωάννη Χρόνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βασίλης Ζαλακώστας πήρε μπρος και με τρίποντο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (16-15). Χαμηλός ρυθμός και σκορ από τις δύο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-22.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τους Tebelwolves, μετά από καλάθι του Μασοκώστα, να παίρνουν προβάδισμα (25-27). Η ομάδα του Αθανασίου απάντησε με σερί 7-0 λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου (32-27). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 35-29.

Δύο τρίποντα των Βασίλη Ζαλακώστα και Μπασδάνη, έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στα Camaria (41-30). Οι Tebelwolves, ομως δεν παράτησαν το ματς και με σερί 8-0 πλησίασαν στο καλάθι (43-41). Ο Βασίλης Ζαλακώστας σκόραρε για το 45-41, όμως Κορδαλής, Κουτρούλης και Κυριακίδης με συνεχόμενους πόντους έκαναν την ανατροπή και έδωσαν την νίκη στους φιλοξενούμενους (45-48).

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κυριακίδης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλειος Ζαλακώστας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Αλεξάκης 4, Ζαλακώστας Γ. 2, Ζαλακώστας Β. 16, Μπασδάνης 7, Πέργουλης 2, Χρόνης Γ. 8, Χρόνης Κ. 6.

Tebelwolves (Καρπούζος): Μπακογιάννης, Καρπούζος 2, Τζερεμές, Μασοκώστας 11, Κουτρούλης 5, Κυριαζής, Κυριακίδης 10, Ζάτας 4, Καρδαλής 14, Γεράνιος 2.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση και η ψυχραιμία στο τέλος των Tebelwolves.