21/01/2023
Αμόκ 19 17 24 9 - 69 -
Collectors 19 20 21 15 - 75 -

Το ήθελαν, το πήραν οι Collectors!

Βράδυ Σαββάτου και στο κλειστό του Ανδρέας Παπανδρέου η λειψή Αμόκ, υποδέχτηκε τους πλήρεις Collectors στα πλαίσια της τελευταιας αγωνιστικής, του πρώτου γύρου, του πρωταθλήματος της Evolution! Οι Collectors αν μη τι άλλο έπρεπε να αρπάξουν την ευκαιρία από τα μαλλιά, να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των αντιπάλων τους και να πάρουν την μεγάλη νίκη που θα τους έδινε και βαθμολογική ανάσα εν όψει της συνέχειας, όπερ και εγένετο!

Η έναρξη βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν στα ίσα. Η Αμόκ παρόλο που είχε σημαντικές απουσίες  μπήκε με το "μαχαίρι στα δόντια" και έδωσε μάχη με όσες δυνάμεις είχε διαθέσιμες. Ο Κατσίγαρης ξεκίνησε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, κρατώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Οι Collectors έχοντας χείρα βοηθείας απ΄όλο το ρόστερ δεν άφηναν τους γηπεδούχους να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, φέρνοντας κιόλας το ματς στην απόλυτη ισοπαλία με την λήξη της πρώτης περιόδου(19-19).

Σε derby mode είχαμε μπει όλοι στο κλειστό του Περιστερίου, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη! Κατσίγαρης και Ορφανός είχαν γίνει διψήφιοι ήδη από την δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας σύνολο τους 26 από τους 36 πόντους της ομάδας μέχρι εκείνη την στιγμή! Σημαντική πληγή για την Αμόκ αποτελούσαν οι ελεύθερες βολές, έχοντας ήδη 13/21.  Για τους "Συλλέκτες" ο αρχηγός της ομάδας, Μανώλης Αγγελομάτης, είχε 4/7 σούτ εντός πεδιάς, με 2/2 τρίποντα, φέρνοντας παράλληλα την ομάδα του σε θέση οδηγού. Κυριάκου μέσα στη ρακέτα και Τσατσάνης από την περιφέρεια διατηρούσαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-39 με τους Collectors να κρατάνε στο +3!

Επανέναρξη και το ενδιαφέρον παρέμενε αμείωτο! Παρόλο που η Αμόκ συνέχισε να αστοχεί από την γραμμή της φιλανθρωπίας έχοντας 19/33 βολές σε τρία δεκάλεπτα, Ορφανός - Κατσίγαρης - Γράψας - Γκόφας δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν, κάνοντας το καλύτερο επιμέρους για την ομάδα τους με 24 πόντους! Η κούραση ήταν το βασικό προόβλημα των γηπεδούχων, καθώς η τόση ενέργεια που έβγαζαν θα μπορούσε να τους εξαντλήσει ανά πάσα στιγμή. Στην αντίπερα όχθη Αγγελομάτης και Παπασπύρου ήθελαν πάση θυσία να κάνουν τελικά την έκπληξη της αγωνιστικής. Με τέσσερα τρίποντα δια χειρός τους και περίσσιο πάθος από όλη την ομάδα, είχαμε ακόμα μία ισοπαλία στην λήξη του τρίτου τετάρτου(60-60).

Τελευταίο συγκλονιστικό δεκάλεπτο και οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που θα έκριναν το αποτέλεσμα. Η Αμόκ συνέχισε να πετάει στο καλάθι των αχρήστων τις βολές(24/41) και ήταν και ένας από τους λόγους που φυσικά την οδήγησε στην ήττα. Η προαναφερθείσα τετράδα προσπαθούσε να δώσει boost στην ομάδα του Κολωνού, όμως οι ψυχωμένοι Collectors το ήθελαν περισσότερο. Με οδηγούς  Παπασπύρου και Κυριάκου, οι "Γαλάζιοι" έκαναν τελικά την έκπληξη και πήραν μια σημαντική νίκη στο closing του γύρου! Το 69-75 γράφτηκε στον φωτεινό πίνακα και η αρμάδα του Αγγελομάτη το πανηγύρισε έξαλλα!

Betsson Mvp της βραδιάς ήταν ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με double - double ( 15 πόντους και 21 ριμπάουντ) και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κατσίγαρης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στα συνολικά στατιστικά οι Collectors είχαν 17/48 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 8/16 βολές, 59 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Η Αμόκ είχε 12/32 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 24/41 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη.

Αμόκ(Δουρακάκης): Γράψας 13, Γκόφας 14, Δερδενές 2, Ορφανός 19, Κατσίγαρης 21, Αβαρκιώτης, Μπακόλας.

Collectors(Αγγελομάτης): Κυριάκου 15, Παπασπύρος 18, Σαβέριος 2, Αναστόπουλος 4, Σοφός, Αγγελομάτης 16, Ζαχαρόπουλος 2, Λαγός 7, Τσατσάνης 6, Χαραλαμπόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Η "κάψα" των Collectors για την νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές της Αμόκ!