16/12/2023
Gunners 14 19 13 19 - 65 -
Kill Beer 13 15 13 17 - 58 -

Το ήθελαν και το πήραν οι Gunners!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στον Σπάρτακο, με τον Κογιώνη και τον Παπαδόπουλο (6π έκαστος) να σκοράρουν για τους Gunners και τον Παντελόπουλο (7π) να απαντάει για την Kill Beer. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος, ωστόσο ο Σαλονίκας με ένα follow στη λήξη είπε την τελευταία λέξη για τους γηπεδούχους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 14-13.

Ο Παπαδόπουλος (8π) συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και στη δεύτερη περίοδο, για να ακολουθήσει το παράδειγμα του ο Πάνιας με 8 πόντους και να κρατήσει σε θέση οδηγού τους Gunners. O Μπογέας με 3 τρίποντα ξεμπλόκαρε επιθετικά την Κill Βeer, η οποία όμως μετά το buzzer beater του Πάνια, έκλεισε το πρώτο μέρος σε θέση συνοδηγού, 35-28.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Παντελόπουλος με δέκα πόντους οδήγησε επιθετικά την Κill Βeer, η οποία αν και ήταν αποτελεσματική, δεν κατάφερε να μειώσει σημαντικά στο σκορ, δεχόμενη δέκα πόντους την ίδια χρονική περίοδο από τον Καραμπέτσο. Ο Παπαδόπουλος και ο Κογιώνης βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους Gunners, όμως ο Μπογέας με τρεις πόντους από τη γραμμή των βολών μείωσε τη διαφορά για τους μπυρόβιους, 48-41.

Μπογέας (9π) εναντίον Κογιώνη (8π) είχε το μενού στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους δύο παίκτες να σκοράρουν με καλή συνέπεια εκατέρωθεν. Οι Gunners πήραν μία ασφαλή διαφορά 8 πόντων με δύο λεπτά να μένουν στο ρολόι και την κράτησαν μέχρι τέλους με καλάθια από Κογιώνη και Ραυτόπουλο, φεύγοντας έτσι με το τέταρτο ροζ φύλλο από τον Σπάρτακο.

Betsson MVP για τους Gunners αναδείχτηκε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ από τη Κill Beer ξεχώρισε ο Φώτης Αποστολόπουλος με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 κοψίματα.

Οι νικητές γηπεδούχοι είχαν 23/49 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 7/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/35 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 12/19 βολές, 30 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 5 λάθη.

Gunners (Καραμπέτσος): Καραμπέτσος 12, Κογιώνης 16, Πάνιας 10, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 22, Πατσίκας 3, Ραυτόπουλος 2, Φιφής.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Αποστολόπουλος 19, Κουτσιούκης, Μπογέας 27, Ναλμπαντούδης 2, Σαλονίκας 2, Τσοκαντάς 8, Γκούνας.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα της αναμέτρησης, παρά την σημαντικότητα του παιχνιδιού.