25/05/2024
Hungry wolves 3 13 11 16 - 43 -
Buzzer Beer 13 10 9 7 - 39 -

Το ήθελαν και το πήραν οι Hungry Wolves!

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Χατζής και Αποστόλου, δίνοντας προβάδισμα εξ’ αρχής στη Buzzer Beer. O Πανάκιας έσπασε το ρόδι για τους Λύκους, ο Παληός έβαλε μια στις δύο βολές στη συνέχεια, ωστόσο το floater του Κάτσα και το τρίποντο του Αποστόλου λίγο πριν την εκπνοή καθόρισαν το σκορ της πρώτης περιόδου, 3-13.

Με ένα 4-0 σερί δια χειρός Κωνσταντινίδη και Παληού ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι Λύκοι, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδράνεια της Buzzer Beer και έφεραν το ματς στους έξι, 7-13. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι, βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τον Χάντικα, τον Αποστόλου και τον Χατζή, διατηρώντας έτσι σε θέση οδηγού τη Buzzer Beer, παρά τη βελτιωμένη εικόνα των Hungry Wolves. Σκορ ημιχρόνου, 16-23!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι μαυροκόκκινοι έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και πέτυχαν έξι αναπάντητους πόντους για να μειώσουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, 22-23. Ο Αποστόλου συνέχισε να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα από τη γραμμή του τριπόντου, ο Παληός απάντησε με έξι συνεχόμενους πόντους, ωστόσο οι τρίποντες βόμβες του Χάντικα και του Καλογερογιάννη οδήγησαν τη Buzzer Beer σε ασφαλή μονοπάτια, 27-32.

Ο Οικονόμου άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου με ένα τριποντάκι, για να έρθει και να του απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Καλογερογιάννης. Παληός και Βλάσης έπαιξαν ψυχωμένα και έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 37’, 36-35, το ματς έγινε πραγματικό nail-biter, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά και πήραν οριακά, αλλά δίκαια, τη δεύτερη τους νίκη.

Betsson MVP για τους Hungry Wolves αναδείχτηκε ο Σταύρος Παληός με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασιστ, ενώ από τη Buzzer Beer ξεχώρισε o Σπύρος Αποστόλου με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Hungry Wolves (Αβούρης): Βαγενάς, Βλάσσης 6, Γεωργίου, Κατσαμπούλας 1, Κωνσταντινίδης 4, Οικονόμου 5, Παληός 19, Πανάκιας 6, Στυλιανόπουλος, Σφακιανάκης 2.

Buzzer Beer (Αποστόλου): Αποστόλου 19, Καλογερογιάννης 6, Κάτσας 2, Ντάκουλας 2, Παπαδόπουλος, Χάντικας 7, Χατζής 3.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση και η εξέδρα των Hungry Wolves!