24/05/2023
Alpinists BC 14 15 20 12 - 61 -
Miami Heets 14 4 15 22 - 55 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Alpinists!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Alpinists όντας καλύτεροι και συνάμα σοβαρότεροι των Miami Heets, επικράτησαν με σκορ 61-55. Το παιχνίδι δεν  βαθμολογικό ενδιαφέρον όσον αφορά τη πρόκριση των δύο ομάδων, καθώς αμφότεροι έχουν βγάλει τα εισιτήρια που οδηγούν στα σπουδαία παιχνίδια των playoffs. H ομάδα του Συκάρη βρίσκεται στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα παρέα με Brzazzerzz Beachterzz και Pistachios, ενώ οι Heets παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Alpinsts ήταν ξεκάθαρο από τις πρώτες στιγμές του αγώνα ότι μπήκαν στο παρκέ των βορείων προαστίων για να πάρουν μια άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό τους στα προημιτελικά του Winter Summer League και από την άλλη οι Miami για να επαναλάβουν την επιτυχία του Απριλίου, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 14-14! Ο Μουτεβελής(6π) με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καράβης με 4. Από την πλευρά των Heets, οι Δρίτσας και Ταγματάρχης είχαν από 5 και 4 πόντους αντίστοιχα!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, οι Heets σταμάτησαν να παίζουν μπάσκετ και το 29-18 στο τέλος του ημιχρόνου ήρθε ως φυσικό επακόλουθο! Οι Βακρινός και Καράβης ηγήθηκαν των προσπαθειών των Alpinsts στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν το χειρότερο φετινό δεκάλεπτο. Ενδεικτικό των παραπάνω, οι μόλις 4 πόντοι!

Στο ξεκίνημα τους δευτέρου ημιχρόνου οι Alpinists συνέχισαν να κυριαρχούν, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Μαγκανιάρη να πετυχαίνει 11 πόντους οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 49-33!

Στη τέταρτη περίοδο οι Alpinists άντεξαν στη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος μέσω της εξαιρετικής εμφάνισης των Αναστασίου και Κούρκουλου , έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 61-55!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Νικόλαος Μουτεβελής με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Φίλιππος Κούρκουλος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο!

Οι Alpinists είχαν 11/36 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/35 δίποντα, 5/20 τρίποντα,  βολές 10/25, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη .

Alpinists(Συκάρης): Βακρινός 8, Καράβης 11, Καρακώστας 6, Λιοφάγος 2, Μαγκανιάρης 11, Μουτεβελής 15, Παπαντωνίου 3, Ποντίκας 1, Συκάρης 4.

Miami Heets(Δρίτσα): Αναστασίου 12, Γιαννίρης 2, Δεντάκης, Δρίτσας 15, Κούρκουλος 17, Ταγματάρχης 8, Τζουβανάκης 1.

Τι μας άρεσε : Η σοβαρότητα που έδειξαν οι νικητές σε όλο το παιχνίδι, αλλά και τα δυο μεγάλα τρίποντα των Βακρινού και Μουτεβελή!