12/03/2022
Dilaveri 11 10 5 11 - 37 -
Phoenix Bums 7 6 13 15 - 41 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Bums!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στα Άνω Λιόσια οι Phoenix Bums, καθώς για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν με 37-41 το Dilaveri και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση του ομίλου!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Dilaveri στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Παρούση, 4 του Χαρτιού και τρίποντο του Ρεθυμιωτάκη, προηγήθηκε με 11-7. Ο Παπαντωνίου με 4 πόντους και ο Μπαλτζόγλου με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Γόντικα και βοήθειες των Βογιατζάκη, Πουπάκη και Μαστοράκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-11. Το σκορ του πρώτου μέρους, 21-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Phoenix Bums ο Λάσπας, ενώ νωρίτερα απο 2 πόντους είχαν οι Παπαντωνίου και Βοντετσιάνος.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Παπαντωνίου, 4 του Καδά και τρίποντο του Βοντετσιάνου, οι Αλήτες έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 26-26. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Πειραιώτες σε εκείνο το διάστημα, με τους Γόντικα και Ρεθυμιωτάκη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 26-26!

Η αντεπίθεση των Phoenix Bums συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φύγουν νικητές από τα Άνω Λιόσια με37-41, έπειτα από 8 πόντους του Λάσπα και 7 του Κοβάτσου. Δεν μπόρεσε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρει ρυθμό το Dilaveri, με τους Γόντικα και Χαρτιό να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 14/45 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 13/37 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για το Dilaveri ο Γόντικας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/10 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ;αξσε και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Κοβάτσος με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Dilaveri (Βογιατζάκης): Στιβακτάκης, Πουπάκης 2, Χαρτιός 7, Γόντικας 10, Μαστοράκης 3, Παρούσης 4, Μούτσος 2, Ρεθυμιωτάκης 5 (1), Βογιατζάκης 4

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς, Καδάς 4, Βοντετσιάνος 6 (1), Κοβάτσος 7, Λάσπας 10 (2), Μπαλτζόγλου 2, Παπαντωνίου 12

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο μέρος των Phoenix Bums!