07/04/2022
Collectors 11 15 12 11 - 49 -
Gunners 3 7 18 10 - 38 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Collectors!

Το βράδυ της Τετάρτης 7 Απριλίου στο Μενίδι, οι Collectors ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήραν μία πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια για την παραμονή απέναντι στους ελλιπείς Gunners , με 49 – 38.

Οι Collectors ήταν αυτοί που καίγονταν και το απέδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Με Κυριάκου, Αγγελομάτη να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Π.Τσατσάνη, προηγήθηκαν με 11 – 3 απέναντι στους άστοχους Gunners , που πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Πάνια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν την κούρσα και στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά. Αγγελομάτης και Σαβέριος ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, με τον Α. Τσατσάνη να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους από ένα καλάθι έβαλαν Φιφής, Πάνιας και Ραυτόπουλος, για το 26 – 10 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Gunners προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Πάνια με 10 πόντους και τον Ραυτόπουλο να ακολουθεί με 4, πλησίασαν 38 – 28. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, Σαβέριος με δύο τρίποντες βόμβες, Π. Τσατσάνης με 4 πόντους και Κυριάκου, κρατούσαν μπροστά τους Συλλέκτες.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Collectors με τον εκπληκτικό Παπασπύρο να καθοδηγεί με απίθανες ασίστ και τους Αγγελομάτη και Κυριάκου να βάζουν από 4 πόντους ,πήραν την πολυπόθητη νίκη. Για τους Gunners , ο Ραυτόπουλος έβαλε 5 πόντους, ο Πάνιας ένα τρίποντο και ο Μισούλης καλάθι από κοντά , χωρίς να μπορέσουν να αλλάξουν το μοιραίο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 13 πόντους, 20 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζούρος με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Collectors είχαν 18 / 47 δίποντα, 4 / 25 τρίποντα, 1 / 6 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Gunners είχαν 10 / 43 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Παπασπύρος(5 ασίστ), Λαγός(6ρ.), Α. Τσατσάνης 3, Αγγελομάτης 12(7ρ.), Π. Τσατσάνης 7, Χαραλαμπόπουλος, Κλεισούρας 2(9ρ.), Γαζεπίδης 2, Κυριάκου 13(20ρ.), Σαβέριος 10.

Gunners (Πάνιας): Ραυτόπουλος 11, Πάνιας 18(6ρ.),Καλογιαννίδης 2(6ρ.), Ζούρος 3(13ρ.), Φιφής 2, Μισιούλης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η πίστη που έδειξαν οι νικητές στις δυνατότητές τους.