21/01/2024
Old Stars 18 15 5 8 - 46 -
Rakuzan 6 13 9 10 - 38 -

Το ήθελαν πολύ για να το χάσουν οι Old Stars

Ο Φώτης Δουκάκης ξεκαθάρισε πριν τον αγώνα το πόσο πολύ θέλουν και έχουν... σημαδέψει τη συγκεκριμένη αναμέτρηση οι Slam Ducks, με την παρέα του να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 46-38 απέναντι στη Rakuzan.

Μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση, με τους παίκτες του Δουκάκη να εκτελούν κατά γράμμα τις εντολές του και... εξτασιασμένοι από την απόδοση των Καπράλου και Τζιόπα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 18-6, με τον Αμανατίδη να "ζεσταίνεται" για τη Rakuzan. Οι Λογοθέτης και Παυλίδης φάνηκε να ανεβαίνουν αγωνιστικά στη δεύτερη περίοδο, αλλά ο Γεωργούσης ήταν πολύ καλός και υπεύθυνος για το προβάδισμα που διατήρησαν και... επέκτειναν οι Old Stars, 33-19 για ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο έπεσε λιγάκι ο ρυθμός, με τις δύο παρέες να αναλώνονται σε πολλά λάθη, τα περισσότερα αβίαστα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να θέλουν να πλησιάσουν αλλά να μη μπορούν, με τους Λογοθέτη και Δουκάκη να ξεχωρίζουν αγωνιστικά και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-28 για τους Old Stars. Έτσι πρέπει μέχρι τέλους ο αγώνας, με τη νίκη, την πολυπόθητη νίκη που ήθελαν οι γηπεδούχοι να έρχεται, με τελικό σκορ 46-38, με την παρέα του Φώτη του Δουκακη να... ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καπράλος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Λογοθέτης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/6 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/55 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 4/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη.