16/05/2023
ThunderDogs 19 18 26 19 - 82 -
Lyonmen 19 21 10 23 - 73 -

Το ήθελαν πολύ οι "Dogs" για να το χάσουν!

Ένα παιχνίδι επιπέδου... playoffs στο ΣΕΦ το βραδάκι της Τρίτης, με τους Thunderdogs να επιβάλλονται των Lyonmen με σκορ 82-73, για την Master κατηγορία του Summer!

Υψηλός ρυθμός, τεράστια διάθεση για γρήγορο παιχνίδι και τέμπο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται η μία και η άλλη στο σκορ. Ο Γεράνιος στην αρχή και ο Δημακαρέας προς το τέλος του δεκαλέπτου... κουβάλησαν για Thunderdogs, με τους Δημητρίου και Φωστέρη να απαντούν για Lyonmen, με το σκορ να κλείνει στο 19-19.

Ο Κουκουβάκης πότε σε αιφνιδιασμό και πότε σε σετ καταστάσεις ήταν ό,τι καλύτερο είχαν από επιθετικής άποψης οι Lyonmen, μαζί με τον εξαιρετικό σουτέρ Γιώργο Δημητρίου! Η ενέργεια και η ποιότητα του Καπαρελιώτη δεν άφησαν τους Thunderdogs να μείνουν πολύ πίσω, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-40.

Ο Γιανδήμας το πήρε προσωπικά! Εκτέλεσε με άνεση από την περιφέρεια, δημιούργησε ρήγματα και άλλαξε την εικόνα του αγώνα! Ενός αγώνα που είχε ένταση, με τους Lyonmen να προσπαθούν με τον Κεραμειδά κοντά στο καλάθι να μειώσουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 63-50 για "Dogs".

Το παιχνίδι πήγε έτσι μέχρι τέλους! Παρά την τεράστια προσπάθεια των Lyonmen και του Φωστέρη, οι Thunderdogs το πήγαν μέχρι... τέλους, με τον Παπαγεωργίου να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 82-73!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Γιανδήμας με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Lyonmen ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουκουβάκης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/47 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 11/24 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Μαναλόγλου, Σεφέρης 8, Γεράνιος 18, Καπαρελιώτης 16, Δημακαρέας 6, Τσιρίγκας 2, Καλαγκάτσης 8, Γιανδήμας 24.

Lyonmen (Δημητρίου): Τζιγκουνάκης 1, Δημητρίου Κ. 11, Κεραμειδάς 6, Φωστέρης 17, Δημητρίου Γ. 7, Τζουβάνας 4, Κράνιας 5, Κουκουβάκης 17, Δουκέρης 5.

Τι μας άρεσε: Το υπέρμετρο πάθος για τη νίκη!