28/10/2019
Mafia Ballers 15 24 10 7 - 56 -
Kavlanta Hawks 13 14 7 12 - 46 -

Το ήθελαν…το πήραν οι Mafia Ballers!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Seven, οι Mafia Ballers υποδέχτηκαν τους Kavlanta Hawks. Σε ένα ακόμα παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της Development 2 League, οι γηπεδούχοι έβγαλαν όρεξη και ενέργεια μέσα στο παρκέ με κορυφαίους τους Berbiou(23π.), Κώτσο(7π.) και Γρούντα(7π.) και κατάφεραν να γράψουν το 2/2 κόντρα στο μαχητικό συγκρότημα των Τζώρτζη(21π.)  και Αναστασίου(11π.) που αγωνίστηκε με μόλις έξι παίκτες. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 49-34, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην  πρώτη περίοδο οι Kavlanta Hawks με τέσσερις σερί πόντους από Αναστασίου και Τζώρτζη, αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει με οκτώ πόντους των γηπεδούχων, με τους Αδαμάκη Γιάννη, Αδαμάκη Βαγγέλη και Γρούντα. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ με κύριο πρωταγωνιστή τον Τζώρτζη(6π.), ο οποίος ένα λεπτό πριν την κόρνα διαμόρφωσε το 13-11. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το καλάθι του Κώτσου από τη μία και δύο βολές του Παπαδημητρόπουλου από την άλλη, έγραψαν το επίμερους σκορ 15-13.

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό της δεύτερης περιόδου το σκορ διαμορφώθηκε σε 20-15, ενώ πρωταγωνιστής στα πρώτα λεπτά για τους Ballers ήταν ο Berbiou(7π.). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με έξι σερί πόντους με τους Τζώρτζη(4π.) και Αναστασίου(2π.) για το 20-19, αλλά δύο τρίποντα από Berbiou και Νασσούλα ανέβασαν και πάλι την διαφορά για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν χαμηλά την διαφορά, αλλά οι Ballers στα τελευταία τρία λεπτά με τους Γρούντα(5π), Νασσούλα(2π.) και Αδαμάκη Γιάννη(2π.) δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης. Σκορ ημιχρόνου 39-27.

Την διαφορά τους κατάφεραν να κρατήσουν και στην τρίτη περίοδο οι Mafia Ballers γράφοντας δέκα συνολικούς πόντους με κύριο πρωταγωνιστή τον Βerbiou που σημείωσε επτά προσωπικούς πόντους, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Αδαμάκη Γιάννη(3π.). Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έγραψαν επτά πόντους ακόμη, εκ των οποίων οι τρεις του Τζώρτζη και από ένα καλάθι έγραψαν Αναστασίου και Παπαδημητρόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 49-34.

Ιδιαίτερα μαχητικές εμφανίστηκαν και στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να γράφουν επτά συνολικούς πόντους εκ των οποίων οι τέσσερις του Berbiou και ένα τρίποντο του Δροσόπουλου. Στον αντίποδα οι Kavlanta Hawks μέχρι και το πέμπτο λεπτό βρίσκονταν στο -16, αλλά στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους δέκα με κύριους πρωταγωνιστές τον Τζώρτζη με τέσσερις πόντους και τον Παναγιώτου με τέσσερις δικούς του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 56-46.

Στο τέλος του αγώνα οι Mafia Ballers είχαν 9/33 δίποντα(27,2%), 9/30 τρίποντα(30%) και 11/20 βολές(55%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, πραγματοποίησαν 14 κλεψίματα ενώ έκαναν 17 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Kavlanta Hawks είχαν 14/43 δίποντα(32,5%), 2/11 τρίποντα(18,2%) και 12/27 βολές (44,4%). Αντίστοιχα πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Τάσος Τζώρτζης με  21 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα(42,8%), 1/2 τρίποντα(50%) και 6/11 βολές(54,5%) ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Erdion Berbiou με 23 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα (66,6%), 3/9 τρίποντα(33,3%) και 2/5 βολές(40%) ενώ παράλληλα έγραψε 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Mafia Ballers: Γρώντας 7(2), Berbiou 23(3), Μπουγιούκας, Μαργέτης, Αδαμάκης Βαγγέλης 3(1), Δροσόπουλος 3(1), Αδαμάκης Γιάννης 8, Νασσούλας 5(1), Φρίγκας, Κώτσος 7(1)

Kavlanta Hawks: Τζώρτζης 21(1), Αναστασίου 11, Ιωαννίδης 3(1), Παναγιώτου 4, Παπαδημητρόπουλος 7, Μπιρμπίλης

Τι μας άρεσε: Eντυπωσιακή ευστοχία των δύο ομάδων στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης από τα 6,75 .