01/07/2022
Aguanile 15 23 18 19 - 75 -
Titans 18 12 13 29 - 72 -

Το  ήθελε παραπάνω η Agua!

Δε θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο από… ματσάρα η αναμέτρηση ανάμεσα σε Aguanile και Titans στο Μενίδι, με την παρέα του Τζιγκουνάκη να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της… καλοκαιρινής Master με σκορ 75-72.

Σιαμπλής και Ζαλμάς με ενέργεια και μπόλικη διάθεση μπήκαν στο παρκέ του Arena και προσπάθησαν να δώσουν στην Aguanile τα ηνία του αγώνα, αλλά Ηλιαδάκης και Κοζομπόλης το ισορρόπησαν, το γύρισαν και έβαλαν μπροστά τους Τιτάνες με 15-18 στη λήξη του δεκαλέπτου, με τον αγώνα σιγά σιγά να γίνεται ό,τι αναμενόταν… Ματσάρα!

Ο Ρούσσος έδινε… ομηρικές μάχες κατω από τα καλάθια με τον Κοζομπόλη, ο οποίος είχε τον Ηλιαδάκη να “βοηθά” στα ριμπάουντ και στη… βρώμικη δουλειά. Όλο το δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αντάλλασαν το προβάδισμα του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-30 για “Agua”, η οποία πάτησε… γκάζι στα τελευταία λεπτά.

Έπεφταν… κορμιά στην τρίτη περίοδο του αγώνα, με τους Titans να βρίσκουν σουτ από τον Αποστόλη τον Μιχάκη και να μειώνουν στα μέσα της περιόδου. Ο Τζιγκουνάκης όντας άστοχος συνέχισε να… μοιράζει και ο Δάμης να εκτελεί, με το τρίτο μέρος να κλείνει στο 56-43, με τους γηπεδούχους να απέχουν ένα… βήμα από την πρόκριση.

Οι Titans δε θα παρατούσαν το παιχνίδι σε καμία περίπτωση, με την παρέα του Ηλιαδάκη να πιέζει και να μειώνει με τους Πόγκα και Μαγγουρίδη πρωταγωνιστές! Ένα κρισιμότατο τρίποντο του Γκέγκιου από τη γωνία αποδείχθηκε πολύτιμο για Aguanile, η οποία έστω και… χιτσκοκικά (που θα' λεγε και μια ψυχή.. ) πήρε τη νίκη με 75-72 και την πρόκριση, με τον αντίπαλο της να προκύπτει από το ζευγάρι Elapuse Elitήριοι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος ο Ζαλμάς με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος. Από Titans ξεχώρισε ο Γιάννης ο Ηλιαδάκης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/61 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 18/22 βολές, 53 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 12/22 βολές, 49 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Aguanile (Τζιγκουνάκης): Γκέγκιος 7, Δάμης 10, Ζαλμάς 23, Ρούσσος 20, Σιαμπλής, Σιμιτσόπουλος 8, Τζιγκουνάκης 7 (14 ριμπ. , 7 ασ.).

Titans (Ηλιαδάκης): Ηλιαδάκης 19, Κοζομπόλης 6 (12 ριμπ.), Μαγγουρίδης 5, Μιχάκης Α. 10, Μιχακης Π. 8, Μούρτος 2,Μπαμπάτσικος 3, Πόγκας 19.

Τί μας άρεσε: Η φοβερή ανατροπή που πήγαν να κάνουν οι Titans!