11/03/2023
Χάνειball 14 14 14 15 - 57 -
Basket Case 19 12 4 7 - 42 -

Το ήθελε, το γύρισε και το πήρε η ΧάνειBall!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσε στην συλλογή της η ΧάνειBall, καθώς στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D2-League κέρδισε την Basket Case με 57-42 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Basket Case στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Καλοκαιρινού, 5 του Μπογιατζή, 4 του Χέλμη και 3 του Σαρακινού, προηγήθηκε με 7-19, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με τον Κώστα Κων. Χριστόπουλο να πετυχαίνει 9 πόντους, μείωσαν στους 5, 14-19!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 4 πόντους του Κώστα Κολιάκου και βοήθειες των Καλοκαιρινού, Χέλμη, Μπογιατζή και Μανσούρ, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-31. Την ΧάνειBall κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κώστας Σερ. Χριστόπουλος (5π), Κώστας Κων. Χριστόπουλος (4π) και Καραμπάς (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "λευκοί" έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 νέους πόντους του Κώστα Κων. Χριστόπουλου και 5 του Καραμπά, προσπέρασαν με 42-35! Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για την Basket Case στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κώστας Κολιάκος. Σκορ τρίτης περιόδου 42-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΧάνειBall είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κώστα Σερ. Χριστόπουλο, Καραμπά, Γιάννη Χριστόπουλο, Μπελεφάντη και Κότσιφα , έφτασε δίκαια στη νίκη με 57-42. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χέλμης, Κώστας Κολιάκος, Μανσούρ και Μπογιατζής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/25 βολές, 13/35 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 11/32 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp της Χάνειball ο Κώστας Κων. Χριστόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/8 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Basket Case ο Χέλμης με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Χάνειball (Μπελεφάντης): Χριστόπουλος Κ.Κ. 20 (3), Χριστόπουλος Σ.Κ. 12 (2), Δαμουλάκης, Μπελεφάντης 2, Χριστόπουλος Γ. 8, Κότσιφας 2, Καραμπάς 13

Basket Case (Χέλμης): Κολιάκος Γ., Κολιάκος Κ. 11, Καλοκαιρινός 8 (1), Σαρακινός 3 (1), Μπογιατζής 7 (1), Ψαρράκης, Χέλμης 10 (1), Μανσούρ 3

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Χάνειball στο δεύτερο μέρος!