03/04/2023
Flying Circus 13 18 17 11 - 59 -
Gran Camaria 17 18 16 16 - 67 -

Το ήθελαν και το πήραν τα Camaria!

Το βραδάκι της Δευτέρας 3 Απριλίου, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ανταγωνιστικές για 40 λεπτά, τα Gran Camaria που ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι για βαθμολογικούς λόγους, κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα με 59 – 67 απέναντι στους μαχητικότατους Flying Circus.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ όμορφο και πολύ γρήγορο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τα Camaria να έχουν το προβάδισμα με 13 – 17. Το νεανικό σύνολο του Αθανασίου, οδηγούσε το σκορ με την τριάδα Κουντούρη(5), Χρυσίνα(4) και Μαργέτη(4) να είναι οι πρωταγωνιστές στην επίθεση, ενώ για το Ιπτάμενο Τσίρκο που ακολουθούσε κατά πόδας, ξεχώρισε ο Δροσόπουλος με 5 πόντους, με τον Σωτηρόπουλο να τον ακολουθεί από κοντά με 4.

Πόντο πόντο πήγαινε το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ξανά εναλλάξ και τα Camaria να ξεφεύγουν στο τέλος του ημιχρόνου με 31 – 35. Ο Χρυσίνας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των Κίτρινων με 8 πόντους, εκμεταλλευόμενος όλες τις πάσσες των συμπαικτών του, με τον Κουντούρη να δίνει ενέργεια και 5 πόντους και τον Γουναρίδη βάζει το λιθαράκι του με 3. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι είχαν σημείο αναφοράς στο ξεκίνημα τον Αλεξάκη με 7 συνεχόμενους πόντους και στη συνέχεια βγήκαν μπροστά Δροσόπουλος και Κάκιας με 4 έκαστος για το - 4 της ανάπαυλας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην τρίτη περίοδο, με καμιά ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει από την άλλη και τους φιλοξενούμενους να κρατούν ξανά την πρωτοπορία με 48 – 51. Οι Circus προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια(Σωτηρόπουλος, Αλεξάκης, Μαρίνης), όμως τα Camaria με τον Μαργέτη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Γουναρίδη με 5, παρέμεναν μπροστά στο σκορ.

Οι Circus έβαζαν δύσκολα και στο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου , με Σωτηρόπουλο(5) και Πιπιλή(4) να χτυπούν την αντίπαλη άμυνα, προσπερνώντας με 57 – 56. Σε εκείνο το σημείο, η παρέα του Αθανασίου έσφιξε πολύ την άμυνα της, καθώς δέχτηκε μόνο ένα καλάθι και με μπροστάρη τον Περγούλη με 4 πόντους και τους Κουντούρη, Σγουρίδη και Μαργέτη να βάζουν από ένα καλάθι, κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό δίποντο με 59 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κουντούρης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 3 κλεψίματα,ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα .

Οι Circus είχαν 19 / 50 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Τα Camaria είχαν 24 / 58 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασιστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 14, Ασημακόπουλος 2, Δροσόπουλος 9(9ρ.), Κάκιας 8(7ρ.), Μαρίνης 5, Πιπιλής 9, Σωτηρόπουλος 12(12ρ.).

Gran Camaria(Αθανασίου): Βακαλόπουλος, Γουναρίδης 10, Κουλούρης 3, Κουντούρης 14, Μαργέτης 12(7ρ.), Περγούλης 7(8ρ.), Σγουρίδης 9(10ρ.), Τσακανίκας, Χρυσίνας 12.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση στο σκορ και εξαιρετικός ρυθμός του παιχνιδιού, από δύο πολύ καλές ομάδες.