02/04/2023
Κλειώ 15 7 8 18 - 48 -
Puronto Raptors 6 8 12 12 - 38 -

Το καλό εισιτήριο η Κλειώ!

Την τέταρτη θέση του δευτέρου ομίλου της D2-League εξασφάλισε η Κλειώ, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική κέρδισε τους μαχητικούς Puronto Raptors με 48-38 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έχει κάποιες ελπίδες και για την τρίτη θέση στο παιχνίδι με τα Beeranhas!

Εμφανώς καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Κλειώ, καθώς με 4 πόντους του Τσιώλου, 4 του Παπαδάκη και τρίποντο του Κούτσικου, προηγήθηκε με 15-4, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Λεμπιδάκης, ενώ νωρίτερα 3 πόντους σημείωσε Κουλούρης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν στο +12, και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 22-14, χάρη σε 5 πόντους του Καστανιώτη και καλάθι του Παπαδάκη. Ο Κατσουράνης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Puronto Raptors, με τους Λεμπιδάκη και Παπαδόπουλο να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κατή έλυσε το επιθετικό της πρόβλημα και με 8 πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Σιαπκά, μείωσε στους 4, 30-26. Τους "Ροζούληδες" διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Παπαδάκης, Κούτσικος, Καστανιώτης και Θεοδωρόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Κλειώ διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδάκη, Κούτσικο, Θεοδωρόπουλο, Τσιώλο και Καστανιώτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 48-38! Για τους Puronto Raptors στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαδόπουλος, Λεμπιδάκης, Σιαπκάς και Κουλούρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/25 βολές, 15/49 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 11/37 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για την Κλειώ ο Παπαδάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Λεμπιδάκης με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Κλειώ (Καστανιώτης): Θεοδωρόπουλος 8, Καστανιώτης 9, Κούτσικος 8 (2}, Παπαδάκης 15, Τσιώλος 6, Πασχάλης 2

Puronto Raptors (Μπελάλης): Καλαμπαλίκης, Κατσουράνης 4, Κουλούρης 4, Λεμπιδάκης 4, Μπελάλης, Παπαδόπουλος 20 (3), Σιαπκάς 6

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!