13/06/2023
Never Again 10 19 11 13 - 53 -
Kamptzida lizards 3 12 14 19 - 48 -

Το καλό πρώτο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Never Again!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Never Again, με πολύ καλή άμυνα έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και στην επίθεση βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Φραντζή και του Σαχινίδη κάνοντας ένα μικρό σερί. Οι Kamptzida Lizards δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην καλή άμυνα των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 10-3.

Στη δεύτερη περίοδο οι Never Again ανέβασαν την απόδοση τους και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τις όμορφες συνεργασίες του Χαρισόπουλου και του Μυλιόρδου, όμως οι Kamptzida Lizards δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Καρακίτσιου και του Λίγκου διαμορφώνοντας το 29-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Kamptzida Lizards μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή, βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ψυχολογία στην επίθεση όπου ο Γεράκης, ο Ζαγαρτζιλής και ο Καρακίτσιος αποτελούσαν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Never Again κράτησαν την ψυχραιμία τους και με υπομονή στην επίθεση βρήκαν λύσεις με τον Λεφάκη και τον Χαρισόπουλο διαμορφώνοντας το 40-29.

Η αντεπίθεση των Kamptzida Lizards συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Καρακίτσιο, τον Λίγκο και τον Γεράκη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Never Again έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν μία δύσκολη νίκη με το τελικό 53-48.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Σαχινίδης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Βασίλης Καρακίτσιος με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Never Again: Φραντζής 15(1), Τιτιρλάς, Μυλιόρδος 6(2), Παπαϊωάννου, Συρόπουλος, Σπαθής, Σαχινίδης 19(4), Λεφάκης 9, Χαρισόπουλος 4(1), Τσαλκιτζής.

Kamptzida Lizards: Μουρατίδης 2, Ζαγαρτζιλής 4, Λίγκος 9, Καρακίτσιος 13, Α. Πεφτιτσέλης, Αποστόλου 2, Τσερέλης, Γεράκης 16(4), Ι. Πεφτιτσέλης 2, Μουτσούδης.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των Kamptzida Lizards.