03/02/2024
Κλειώ 6 13 15 14 - 48 -
Baca Juniors BC 13 20 13 13 - 59 -

Το καλό πρώτο μέρος έφερε τη νίκη για τους Baca Juniors!

Αν κάτι έλειπε στο ξεκίνημα της αναμέτρηση από την Κλειώ αυτό ήταν η συγκέντρωση, καθώς τα πολλά λάθη και η αστοχία οδήγησαν τους Baca Juniors στο προβάδισμα με 6-13 για πρώτη περίοδο, με τους Σπεντζούρη και Μαρτίνη να είναι το Α και το Ω για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσιώλο να προσπαθεί να... μαζέψει την κατάσταση με το γεμάτο ποιότητα παιχνίδι του. Την καταπληκτική δεύτερη περίοδο του Πολυχρονόπουλου δεν εκμεταλλεύτηκε η Κλειώ, καθώς παρά την προς στιγμήν μείωση του σκορ, οι Μαρτίνης και Φωτεινός διέπρεψαν σε άμυνα και επίθεση και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο 19-33 πρώτου ημιχρόνου.

Αυτή ήταν η Κλειώ! Στην τρίτη περίοδο είδαμε την πραγματική παρέα του Αμπατζή, με τον Λυμπερόπουλο και τον Τσιώλο να είναι όλο... μέλι και να παίρνουν μαζί τους υπόλοιπους "ροζ", με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-46, με ένα τρίποντο του Κασφίκη να είναι ο ορισμός του "μαχαιριά" και να τους... κόβει τη φόρα! Στα ίδια επίπεδα η διαφορά και σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, με το πολύ όμορφο και ενδιαφέρον παιχνίδι να κλείνει στο 48-59 για την παρέα του Κίμωνα του Κασφίκη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος ο Φωτεινός με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσιώλος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/55 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 7/18 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/47 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 4/7 βολές, 48 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη.