03/12/2023
Polichni 5 goat 17 24 21 24 - 86 -
Thessaloniki Avispas 29 25 29 33 - 116 -

Το καλύτερο παιχνίδι των Thessaloniki Avispas!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια εκρηκτική εισαγωγή στον αγώνα, με την ομάδα των Avispas να εκπλήσσει τους φιλάθλους με τον τρόπο που επιτέθηκε. Οι Μουταφίδης , Μαυρίδης , Διαμαντής και Τζιτζάλης δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να τους φτάσουν, ενώ συνδύασαν αρμονικά την άμυνα και την επίθεση. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 17-29 υπέρ των Avispas.

Με το δεύτερο δεκάλεπτο να ξεκινά οι Avispas συνέχισαν να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και να ανεβάζουν το σκορ με κάθε δυνατή επίθεση. Αυτή την φορά όμως οι 5 goat κατάφεραν να συμβαδίσουν στον ρυθμό του αγώνα και χάρης στα καλάθια του Καλλιώρα και του Μπουτκόβαλη το σκορ έφτασε στο 41-54.

Η συνέχεια του αγώνα είχε να μας δείξει την αντοχή των Avispas καθώς σε ακόμα ένα δεκάλεπτο οι Μουταφίδης , Μαυρίδης , Διαμαντής και Τζιτζάλης κατάφεραν να πετύχουν σημαντικά καλάθια ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Καλλιώρας και ο Μπουτκόβαλης για τους 5 goat έδωσαν την δική τους μάχη κυρίως στην επίθεση , αλλά το σκορ έφτασε στο 62-83.

Φτάνοντας στο τέλος του αγώνα οι Avispas έβαλαν την υπογραφή τους και κατάφεραν εν τέλη να πάρουν την νίκη ξεπαιρνόντας τους 100 πόντους. Παρά τις προσπάθειες οι 5 goat δεν μπόρεσαν να πάρουν το κάτι παραπάνω και έτσι ο αγώνας έληξε με σκορ 86-116.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιάννη Διαμαντή ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 18 πόντους , 17 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους 5 goat είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος έβαλε 49 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Polichni 5 goat: Μπουτκόβαλης 23 (2) , Κυριακίδης , Τελικιόζογλου , Παπαδόπουλος 4 , Καλλιωρας 49 (5) , Νταβίδι 10 , Πετάβρατζης

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 10 , Διαμαντής 18 (1) , Μουταφίδης 37 (11) , Τζιτζάλης 14 , Κώστας 2 , Μαυρίδης 5 (1) , Αρτοπουλος 7 (1) , Μαυρίδης 23 (2)