25/01/2022
Retro Pacers 16 12 15 16 - 59 -
Intercity BC 21 5 13 6 - 45 -

Το καθάρισαν στο τέλος οι Retro Pacers !

Βραδάκι Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Retro Pacers υποδέχθηκαν την Intercity BC στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Development 2 League. Η αρμάδα του Βασίλη Χριστοδουλόπουλου, παρότι δεν ξεκίνησε καλά το ματς, κατάφερε να επικρατήσει με 59-45, επιστρέφοντας στις νίκες και ανεβαίνοντας στο 8-1. Οι Θοδωρής Μπουρμπόν (18π.) και Άρης Καζαφέρης (15π.) ξεχώρισαν επιθετικά με 3 τρίποντα έκαστος. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σαν να μην έλειψαν ούτε μια μέρα από τα παρκέ οι δύο ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα από το ξεκίνημα, σκοράροντας αθροιστικά 37 πόντους. Η Intercity μπήκε φουριόζα στο παρκέ, προηγήθηκε με 0-10, όμως στη συνέχεια οι Pacers ισορρόπησαν την κατάσταση. Θοδωρής Μπουρμπόν (8π. με 2 τρίπ.), Γιάννης Κοκκώνης (3π.) και Άρης Καζαφέρης (3π.) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη την αιχμή του δόρατος αποτέλεσαν οι Γιάννης Σταματόπουλος (6π.), Γιώργος Νικολάου (4π.) και Δημήτρης Δόσκας (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-21.

Τα δεδομένα άλλαξαν αρκετά στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι Retro Pacers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, και με επιμέρους σκορ 12-5 κατάφεραν να προηγηθούν, έχοντας παράλληλα 5 διαφορετικούς σκόρερ. Το χειρότερο παραγωγικά δεκάλεπτο διήνυσαν οι φιλοξενούμενοι που μοιραία πήγαν στα αποδυτήρια υπολειπόμενοι με 2 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 28-26.

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τους Retro Pacers να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Θοδωρής Μπουρμπόν (8π. με 1 τρίπ.) ήταν ηγετικός σε αυτό το χρονικό σημείο, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Άρη Καζαφέρη (4π.) και Νίκο Βαμβακάρη (3π.). Στον αντίποδα, ο Γιάννης Σταματόπουλος (4π.) έδειχνε ασταμάτητος ανά διαστήματα, ενώ οι Γιάννης Σπαής (2π.), Μιχάλης Αντωνίου (3π.), Γιώργος Νικολάου (2π.) και Χρήστος Τσόλιας (2π.) προσέφεραν πολύτιμες βοήθειες. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-39.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες των ειδικών καταστάσεων, οι Retro Pacers απλοποίησαν σημαντικά τη υπόθεση νίκη με βασικό τους όπλο την περιφερειακή ευστοχία. Άρης Καζαφέρης (8π. με 2 τρίπ.), Σπύρος Τσιλιμπάρης (1 τρίπ.) και Νίκος Σέμπογλου (3π.) έβαλαν μεγάλα σουτ και κλείδωσαν τη νίκη της ομάδας τους. Την ίδια ώρα, ο Γιάννης Σταματόπουλος (6π.) ήταν συγκινητικός αλλά χωρίς σταθερούς συμπαραστάτες επιθετικά, με αποτέλεσμα η Intercity να μην διεκδικήσει το ροζ φύλλο μέχρι τέλους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Retro Pacers είχαν 16/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Intercity BC είχε 14/48 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μπουρμπόν με 18 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 7 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος) : Κοκκώνης 7 (3 ασί.), Σέμπογλου 7 (8 ριμπ.), Αναγνωστόπουλος 4 (10 ριμπ.), Βαμβακάρης 3 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Τσιλιμπάρης 5 (8 ριμπ., 1 τρίπ.), Καζαφέρης 15 (3 τρίπ.), Μπουρμπόν 18 (4 ριμπ., 5 κλεψ., 3 τρίπ.).

Intercity BC (Νικολάου) : Δόσκας 4 (3 ριμπ.), Σταματόπουλος 18 (9 ριμπ.), Σπαής Γ. 7 (4 ριμπ.), Νικολάου 7 (19 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Αντωνίου 5 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Τσόλιας 4 (3 κλεψ.), Σπαής Α. (3 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το ορθολογικό μπάσκετ που έπαιξαν ανά διαστήματα οι Retro Pacers.

Τι δεν μας άρεσε : Δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο.