14/01/2023
Bonobo BC 12 8 17 12 - 49 -
Miami Heets 10 23 18 11 - 62 -

Το καθάρισαν εύκολα οι παθιασμένοι Miami Heets!

Το βράδυ του Σαββάτου 15 Ιανουαρίου στον Σπάρτακο, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Evolution, οι παθιασμένοι Miami Heets με ιθύνων νου τον Μαρινάκη και δίδυμο φωτιά τους Αναστασίου και Ριζόγλου, έφτασαν εύκολα στην νίκη με 49 – 62 απέναντι στην πολύ άστοχη Bonobo!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ δυνατό μεταξύ των δύο ομάδων που έπαιζαν στο όριο του φάουλ, με την Bonobo να κρατάει μικρό προβάδισμα 12 – 10. Ο Φουρλής ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 4 πόντους, με Σπυριδάκη και Παυλόπουλο να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τους αγχωμένους Heets, ξεχώρισε ο Αναστασίου με 4 πόντους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο έκαναν οι Heets, καθώς με άμυνα τανάλια χωρίς να δεχτούν πόντο και εφτά διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, με μπροστάρη τον Γιαννίρη(5), έστειλαν την διαφορά στο + 12. Στην συνέχεια οι Κίτρινοι έβγαλαν μια αντίδραση με 4 πόντους του Φουραδούλα και καλάθια από Μπάμπαλη και Αρμενιάκο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με νέο σερί από Δρίτσα, Αναστασίου, Μαρινάκη και Ζαβιτσάνο, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 33.

Στην τρίτη μοιρασμένη περίοδο, ο Μπάμπαλης πήρε την κατάσταση πάνω του για τους γηπεδούχους με 11 πόντους,με τον Παυλόπουλο να σκοράρει ξανά από τα 6,75, χωρίς όμως να μπορέσουν να φέρουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, ενώ το εξαιρετικό δίδυμο Ριζόγλου με 9 πόντους και Αναστασίου με 6 αντίστοιχα, δεν άφηναν την διαφορά να πέσει και οδηγούσαν τους Heets στο + 14.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Bonobo έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να επανέλθει στην διεκδίκηση του ματς με πολυφωνία στην επίθεση, αλλά η ομάδα του Αλεξανδρή με ηγέτη τον Μαρινάκη με 5 πόντους και Αναστασίου, Τζουβανάκη να έχουν από ένα καλάθι, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 49 – 62.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Αναστάσιου με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάμπρος Αλφαντής με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Bonobo είχε 14/31 δίποντα, 5/21 τρίποντα , 6/19 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ , έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Οι Heets είχαν 22/42 δίποντα , 2/17 τρίποντα, 12/24 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Bonobo(Ε.Μπάμπαλης): Αλφαντής 4(9ρ.), Αρμενιάκος 3, Σ.Μπάμπαλης 13(10ρ.), Ε.Μπάμπαλης, Παπασωτηρίου 2, Παυλόπουλος 8, Σπυριδάκης 4, Φουραδούλας 9, Φουρλής 6.

Miami Heets(Αλεξανδρής): Αναστασίου 16, Γιαννίρης 6, Δεντάκης 4, Δρίτσας 6, Ζαβιτσάνος 2, Ισμαήλος, Μαρινάκης 12, Ριζόγλου 12, Ταγματάρχης, Τζουβανάκης 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαζαν και η σιγουριά που σου έδιναν οι Miami Heets πως θα πάρουν το παιχνίδι.