08/02/2024
Τα Βουνά 22 21 7 15 - 65 -
Yellow Submarine 12 23 20 23 - 78 -

Το «κίτρινο υποβρύχιο» βύθισε... και τα Βουνά

Πραγματοποιώντας μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, οι Yellow Submarine έκαμψαν την αντίσταση και των Βουνών, στο μεγάλο ντέρμπι της Master League (65-78), μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με αρκετά υψηλό σκορ και ωραίες φάσεις εκατέρωθεν. Η νίκη αυτή για την αρμάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου μπορεί να παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στην οικονομία του ομίλου, στην προσπάθεια που κάνουν οι «κυανοκίτρινοι» να κόψουν πρώτοι το... νήμα.

Με φόρα από την μεγάλη νίκη με ανατροπή επί των Itah Jazz, τα Βουνά μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο ματς και έκαναν ένα εξαιρετικό Α' ημίχρονο. Με τους Βαφειάδη και Δενδή ακρογωνιαίους λίθους, οι ''κοκκινόμαυροι'' κυριάρχησαν τόσο στην περιφέρεια, όσο και στους αιθέρες και έκλεισαν το Α' δεκάλεπτο στο +10 (22-12). Στη Β' περίοδο, η διαφορά έφτασε ακόμα στους 14 (38-24), όμως οι Submarine κατόρθωσαν να κάνουν καλύτερο «φίνις» και να κλείσουν με ένα καλό σερί το Α' μέρος, μείωσαν στους 8 (43-35) και αυτό αποδείχθηκε πάρα πολύ σημαντικό για την εξέλιξη του ματς.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι άλλαξε εντελώς μορφή, αφού οι Yellow Submarine βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Ο Κάλλης ήταν ασταμάτητος, ενώ ο Στεφανίδης έβαλε μεγάλα σουτ από την περίμετρο, αλλάζοντας την ροή του αγώνα. Την ίδια στιγμή, ο αμυντικός εξολοθρευτής Μαρκόπουλος έκανε σπουδαία δουλειά, περιορίζοντας τα «ατού» των Βουνών, που έκαναν limit down στο Β' μέρος, σκοράροντας μόλις 22 πόντους. Από την άλλη, οι Submarine κατάφεραν να κρατηθούν σε υψηλό επίπεδο επιθετικά και έφτασαν έτσι σε μια σημαντική (65-78).