25/11/2022
Yellow Submarine 13 11 24 16 - 64 -
Think Digital 12 3 16 7 - 38 -

Το «κίτρινο» υποβρύχιο...φρέναρε τους Think Digital

Aήττητο ήταν και πάει...Οι Think Digital, αν και είχαν ξεκινήσει εντυπωσιακά με 2 νίκες σε ισάριθμα ματς στο Basketaki Patras Cup, φρέναραν πάνω στους εντυπωσιακούς Yellow Submarine, οι οποίοι τους συνέτριψαν με το εντυπωσιακό 64-38 στο «Promitheas Park».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τους Think Digital να βρίσκουν κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα και να παραμένουν ανταγωνιστικοί, με το «υποβρύχιο» να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με...βραχεία κεφαλή (13-12).

Στη δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστές τους Καμπάση και Στεφανίδη, οι Yellow Submarine έβαλαν τις βάσεις για να τη νίκη. Με «ατσάλινη» άμυνα, δέχτηκαν μόλις 3 πόντους σε μια περίοδο και κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα στο +9 (24-15), μια διαφορά σημαντική για τα δεδομένα του αγώνα.

Σε αντιδιαστολή με όσα συνέβησαν στην Β' περίοδο, οι τυπικά γηπεδούχοι μπορεί να χαλάρωσαν στην άμυνα και να δέχτηκαν κάποια εύκολα καλάθια, ήταν όμως καταιγιστικοί στην επίθεση, πέτυχαν 24 πόντους και απλοποίησαν ακόμα περισσότερο τη δουλειά, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +17 (48-31).

Τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίτερα και το «κίτρινο υποβρύχιο» απλώς διαφύλαξε αυτό το προβάδισμα, με σοβαρότητα και καθαρό μυαλό, ώστε να φτάσει τελικά σε μια ευρεία νίκη (64-38).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καμπάσης, με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους «διασώθηκε» ο Παναγιώτης Καπερώνης, με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20/43 δίποντα και 8/23 τρίποντα, ενώ δεν εκτέλεσαν καμία βολή. Πρόσθεσαν ακόμα 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και 7 λάθη. Από την άλλη, οι TDG είχαν 14/47 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 4/12 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 28 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη.

YELLOW SUBMARINE: Αποστολίδης 6, Καμπάσης 13, Κοντογεώργας 8, Μανέτας 2, Μαρκόπουλος 4, Πασχάκης Π 6, Πασχάκης Χρ. 10, Στεφανίδης 15

THINK DIGITAL: Αλεξανδρόπουλος 7, Βαρελάς 3, Γεωργακόπουλος 16, Δήμας 0, Καπερώνης 8, Μαρίνης 2, Σταγκίδης 2, Χριστόπουλος 0

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που επέδειξαν για 40 λεπτά οι Yellow Submarine