22/03/2023
Black Mamba 11 18 20 19 - 68 -
Golden Steak Warriors 16 26 13 7 - 62 -

To Mamba playoff, οι Steaks έχασαν το τρένο!

Κάνοντας το αποφασιστικό βήμα στην τελευταία περίοδο και δείχνοντας άγνοια κινδύνου και... άγχους, το Black Mamba πήρε τη μία νίκη που χρειαζόταν στα τελευταία δύο παιχνίδια για να μπει στην τετράδα και τα playoff ανόδου, με τους Golden Steak παράλληλα να χάνουν και να μένουν εκτός, καθώς ακόμη και αν νικήσουν τους Γκουρούδες την τελευταία αγωνιστική, αυτό δεν αρκεί! Τελικό σκορ λοιπόν 68-62 για την παρέα του Παντελή Μπασδάνη!

Ο αγώνας μύριζε από την αρχή ρυθμό, δυνατές φάσεις και γρήγορες μεταφορές από την άμυνα στην επίθεση! Ο σούτινγκ γκαρντ των φιλοξενούμενων, Γιοβάς, ευστόχησε 2 φορές από τα 6.75 για το προβάδισμα των Golden Steak Warriors με 11-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Δέδε και Μονέο να είναι άστοχοι και να δείχνουν πως θέλουν να... μπουν γρήγορα στον αγώνα, αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Η εγγύηση του Μπολοτάκη, η άνοδος του Μονέου και η είσοδος του Φώτογλου που άνοιξε την άμυνα των Steak με το περιφερειακό του σουτ, ήταν τα τρία βασικά στοιχεία για τη μείωση του σκορ από το Mamba και η απάντησηστα τριποντα του Σαράντη, μέχρι ο Γιοβάς με εκπληκτικό buzzer τρίποντο... υπογράψει το πρώτο ημίχρονο, κλείνοντάς το παράλληλα με το 29-42 να αναγράφεται στον πίνακα του ΣΕΦ!

Η πίεση του Mamba έγινε ακόμη πιο ασφυκτική, με τον Μουσούλη να προσπαθεί με ατομικές προσπάθειες και σουτ από κοντινή και μέση απόσταση να φέρει το παιχνίδι ακόμη πιο κοντά. Οι Νίκος Μητρόπουλος και Κατσούλης όμως δεν ήθελαν η μέχρι εκείνη τη στιγμή καλή εμφάνιση της παρέας του Μπαλατσούρα να πάει... στράφι και κράτησαν το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με σκορ 49-55.

Μέσα σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το παιχνίδι (32-32) και από εκεί και πέρα όλα ήταν αίμα και... άμμος! Όμως το μομέντουμ είχε αλλάξει... το Mamba πέρασε μπροστά, η άμυνά του έκλεισε, άφησε τα τρίποντα στους Steak τα οποία δεν μπήκαν, με αποτέλεσμα η νίκη για το Black Mamba και συνάμα η εξασφάλιση εισόδου στην τετράδα να έρθει, με τους Golden Steak Warriors να μένουν παράλληλα εκτός, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι το 68-62.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής ο Μπολοτάκης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Steak ξεχώρισε ο Γιώργος ο Γιοβάς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/46 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/17 βολές, 53 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενουμενοι είχαν 11/29 δίποντα, 11/41 τρίποντα, 7/14 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Χιμντάν 8, Δέδες 7 (16 ριμπ.), Θεοδοσίου, Μαρίτσας, Μονέος 14, Μουσούλης 8, Μπολοτάκης 16, Ρεπάνης 9, Φώτογλου 6.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 6, Γιοβάς 15, Κατσούλης 11, Μακρής 5, Μητρόπουλος Κ. 5, Μητρόπουλος Ν. 2, Πατρινός 2, Σαράντης 8, Σωληναραίος, Τσούρτος 8.

Τί μας άρεσε : Το πάθος για τη νίκη!