26/02/2024
San Agrinio Engineers 18 12 26 17 - 73 -
Emporio Armani 17 16 12 18 - 63 -

Το ντέρμπι οι San Agrinio Engineers, τη διαφορά η Emporio Armani

Οι San Agrinio Engineers ήταν οι νικητές του μεγάλου ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησαν με 73 - 63 της Emporio Armani.
Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου έγινε η πρώτη που νίκησε την Emporio Armani μέσα στη χρονιά, όμως οι πρωτοπόροι έχουν μία νίκη παραπάνω και διαφύλαξαν το +13 του πρώτου αγώνα εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 8 πόντους, όμως η Emporio Armani "ροκάνισε" τη διαφορά και μείωσε στον πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι, οι Engineers ξαναπήραν "κεφάλι" 4 πόντων, όμως η Emporio Armani απάντησε με σερί 7 - 0 για το +3 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Engineers πήραν τα ηνία, ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους και στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 11.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 18 πόντους, όμως η Emporio Armani μείωσε στους 10 στο φινάλε κρατώντας το προβάδισμα ακόμα και αν οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν.

Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν ο Betsson MVP Νίκος Τάγκας και ο Γιώργος Τασόπουλος με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 13.
Πρώτος σκόρερ της Emporio Armani ήταν ο Αντώνης Δάρλας που σημείωσε 31 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers συνέχισαν τις "υψηλές πτήσεις" και ανάγκασαν τους πρωτοπόρους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Τι δε μας άρεσε. Η Emporio Armani είχε πολλούς παίκτες σε μέτρια μέρα, ενώ ο Χρήστος Σταυρόπουλος επέστρεψε αλλά έδειξε επηρεασμένος από την απουσία λόγω τραυματισμού.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Κάκος, Καταγής 3(1), Κολτσίδας, Μπουλούμπασης 5(1), Παπαγαλάνης 13(1), Πέτσας 8(1), Πρέζας 5(1), Σμύρης 1, Τάγκας 19(3), Τασόπουλος 19(2).

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 4, Δάρλας Α. 31(6), Θεοφάνης 6(2), Κάππας 1, Κατερινόπουλος, Κοκοτός, Κοργιαλός 6, Σβίγγος 2, Σταυρόπουλος 2, Τασιούλης Χ. 8, Τασιούλης Ι. 3(1).