12/12/2022
Couvaliers 11 17 14 6 - 48 -
Pink Paper 19 13 14 9 - 55 -

Το ντέρμπι στους "ροζ"!

Οι Pink Paper, βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο παρκέ, πήραν μεγάλη νίκη με 55-48 κόντρα στους Cleveland Couvaliers!

Με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκαν στο παρκέ οι Pink Paper. Οι «ροζ» με όρεξη να τρέξουν παντού και να πιέσουν, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά στο παιχνίδι και κατάφεραν με μπροστάρη τον Κονταρίνη που σημείωσε 6 πόντους να προηγηθούν με 19-11. Για τους γηπεδούχους, 6 έβαλε ο Κούκης και 5 ο Χαρίτος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο ανταγωνιστικό. Οι Couvaliers, με τον Κούκη να είναι ασταμάτητος και να τρέχει σα σίφουνας το παρκέ, κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ σε 26-23, 3.40’ για το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 32-28 για τους «ροζ».

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο σκληρό και νευρικό με τις δύο ομάδες να καταθέτουν όλες τους τις δυνάμεις. Οι Pink Paper, έδειχναν να είναι πιο συμπαγής και πλήρης και πήραν διψήφια διαφορά. Ωστόσο, η ομάδα από το Κλίβελαντ αντέδρασε και με τους Χαρίτο και Πανουσόπουλο να σκοράρουν μείωσαν στους 4, 46-42 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 9-6 που ήταν το σκορ της περιόδου για τους Pink Papers, οι οποίοι έφτασαν τελικά σε μία σπουδαία νίκη με 55-48 ανεβαίνοντας στην βαθμολογία, δείχνοντας πως μπορούν να βάλουν δύσκολα σε οποιονδήποτε αντίπαλο στον όμιλο. Από την άλλη, η ομάδα του Αθανασόπουλου, έπεσε στην δεύτερη θέση με ρεκόρ 6-2, πίσω από τα Ραμολιμέντα που έχουν ρεκόρ 7-1.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Σακκής με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Κούκης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Συνολικά οι Couvaliers είχαν 11/29 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 22 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 22/53 δίποντα, 3/27 τρίποντα και 2/12 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Τσαμποδήμος, Κούκης 21, Χαρίτος 15, Αθανασόπουλος, Πανουσόπουλος 5, Πολίτης, Καζάνης, Χριστοδούλου 7.

Pink Paper (Καμπόσος): Κωλέττης, Καμπόσος, Κονταρίνης 16, Ζηζόπουλος 2, Ρόκκας 3, Σακκής 14, Μπικόραρος, Καραΐσκος 14, Αζάρ 4, Καρπούζης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!