02/10/2023
Reload 13 21 25 16 - 75 -
War Gamers 18 17 23 16 - 74 -

Το παιχνίδι τελειώνει όταν το πει ο Τάκης!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Reload στην Elite League by Betsson, καθώς με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Πανταζή, κέρδισαν τους War Gamers με 75-74 για την τρίτη αγωνιστική και τους άφησαν χωρίς ροζ φύλλο!

Οι War Gamers ήταν αυτοί που επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Καραγιάννη, 4 του Αβραμίδη και έμμεσο τρίποντο του Βασιλόπουλου, προηγήθηκαν με 13-18. Ο Σωτηρόπουλος με 5 πόντους και ο Λουφόπουλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Reload ισορρόπησαν το παιχνίδι και με 8 πόντους του Λουφόπουλου και τρίποντο του Μουζάκη, πλησίασαν στον πόντο, 34-35. Μόνος του πάλευε επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο ο Καραγιάννης, πετυχαίνοντας 14 πόντους, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παριανόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Περιβολάρη, αν και βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ, κατάφερε με ένα ξέσπασμα στο φινάλε του δεκαλέπτου να προσπεράσει με 59-58, χάρη σε 6 πόντους του Σωτηρόπουλου, 6 του Βρεττού και 4 του Γουρνά. Ο Καραγιάννης συνέχιζε να ηγείται της ομάδας του Σκλαβενίτη και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας ακόμη 12 πόντους, ενώ 5 είχε ο Αβραμίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 59-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 5 πόντους του Μουζάκη και βοήθειες των Πανταζή - Σωτηρόπουλου, προηγούνταν με 73-68, 1:00 για το τέλος. Στη συνέχεια ο Αβραμίδης και ο Παριανόπουλος έβαλαν μεγάλα τρίποντα και οι War Gamers προσπέρασαν με 73-74, 7" για το φινάλε. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του ντέρμπι την είπε ο Πανταζής και με εύστοχη προσπάθεια μέσα από την ρακέτα στα 2", χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 75-74!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/25 βολές, 26/62 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/27 βολές, 6/34 δίποντα και 9/36 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 3 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Betsson mvp των Reload ο Πανταζής με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 37 πόντους, έχοντας 10/12 βολές, 6/11 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Reload (Περιβολάρης): Βρεττός 8, Γουρνάς 9, Πανταζής 12, Μουζάκης 12 (1), Λουφόπουλος 14, Σαραντόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 18 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 16 (2), Βασιλόπουλος 4, Βουτσινός, Διαμαντής 1, Καραγιάννης 37 (5), Μέμεζας 2, Μακρυγιάννης, Μπερδεμπές 8, Παριανόπουλος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το τελευταίο λεπτό!