13/07/2023
Ano Liosia BC 8 11 13 15 - 47 -
Optimus Priamus 16 8 10 17 - 51 -

Το όνειρο συνεχίζεται για τον Optimus!

Την απόλυτη ανατροπή πέτυχαν οι Optimus Priamus το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena, καθώς εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι και πιο αποφασισμένοι στο τρίτο μάτς σειράς, δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και επικρατώντας με 47-51 απέναντι στα Ano Liosia, έκαναν το 2-1 στις νίκες και πέρασαν στο Final Four της Τρίτης!

Οι Optimus μπήκαν με φόρα από το τελευταίο παιχνίδι στον αγωνιστικό χώρο, έλεγξαν απόλυτα τον αριθμό και με καυτό τον Πιέρρο Παπαδάκο να οδηγεί την επίθεση με 8 πόντους και τον Χατούνογλου να δίνει λύσεις από μέση απόσταση με 4, ξέφυγαν με double score(8-16). Για την ομάδα του Ζαντιώτη που ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια, ξεχώρισε ο Τσαπανίδης με 4 ποντους, με Παπαδιά και Παχούλη να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν την διαφορά τους χωρίς να σκοράρουν με την ίδια ευκολία, με τον Μανιά μπροστάρη με 4 πόντους, με τα ελαφρώς πιο εύστοχα Λιόσια να βρίσκουν λύσεις κυρίως με Παπαδιά και Πετρόπουλο που έβαλαν από 3 πόντους, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου 19 – 24.

Οι μονομαχίες ήταν δυνατές, το ματς όμως καθαρό στην τρίτη περίοδο με τα Άνω Λιόσια να κερδίσουν το επιμέρους σκορ στις λεπτομέρειες και να μειώνουν εντέλει στο καλάθι. Ο Παπαδιάς ήταν ο πρωταγωνιστής με 8 πόντους και ο Τσαπανίδης έδινε λύσεις επιθετικά με 3 και πολλά κερδισμένα ριμπάουντ , ενώ την πρωτοπορία για τους Optimus κρατούσαν κυρίως ο Χατούνογλου με δύο δύσκολα καλάθια, με Παπαδάκο, Καλτσάκα και Μανιά να βάζουν από 2 ποντάκια, για το 32-34.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τα Λιόσια προσπάθησαν να αλλάξουν το μομέντουμ με τον Κολέγκα να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους, όμως η άμεση απάντηση για το σύνολο του Αντωνουσάκη με μπροστάρη τον Μανιά με 4 πόντους και τον Νομικό να δίνει βοήθειες και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έστειλαν την διαφορά στους 8. Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις μήπως καταφέρουν και αντιστρέψουν την κατάσταση με Βαρβαρίδη και Σαρικάκη να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, αλλά οι Optimus με τον Παπαδάκο να παίρνει και πάλι την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους, διαχειρίστηκαν το παιχνίδι και έφυγαν με την νίκη 47 – 51, που τους χάρισε την πρόκριση στο F4 της Summer Development!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδιάς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα Ano Liosia είχαν 14 / 40 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Optimus είχαν 19 / 52 δίποντα, 2 / 9 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 7(7ρ.), Κολέγκας 6 , Παπαδιάς 15(11ρ.), Παχούλης 2, Πετρόπουλος 3, Σαρικάκης 5, Τσαπανίδης 9.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 2, Καλτσάκας 6, Μανιάς 14(12ρ.), Νομικός 2, Παπαδάκος 17, Πιερρουτσάκος, Σανδάλης, Σκουτέρης, Χατούνογλου 10.

Τι μας άρεσε: Η πίστη και η αποφασιστικότητα των Optimus Priamus, με τον coach Αντωνουσάκη να έχει αλλάξει εντελώς την ταυτότητα της ομάδας του.