19/05/2023
Termites 9 13 9 15 - 46 -
Kasonic Beers 13 12 10 19 - 54 -

Το όνομα μου είναι Ζυγούρης, Γιώργος Ζυγούρης!

Την κρίσιμη στιγμή, ο Γιώργος Ζυγούρης αποφάσισε για την εξέλιξη του αγώνα και έφερε το ροζ φύλλο και τη νίκη στους Kasonic Beers, με τελικό σκορ 46-54, με την αναμέτρηση να πραγματοποιείται στην Κολωνό!

Εκεί που όλα έδειχναν ήρεμα, ήσυχα και... ισορροπημένα, ο Προσηλιακός πήρε τη μπάλα στα 6.75 και εκτέλεσε 2... πέναλτι για εκείνον! Τα "κουμάντα" της αναμέτρησης πέρασαν στους Kasonic, οι οποίοι μπήκαν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 9-13, με τον Καραμπίνο να βελτιώνει κατά πολύ την προσωπική του απόδοση και συνάμα των Τερμιτών.

Με την αμυντική λειτουργία να βελτιώνεται σε μεγάλο βαθμό και την επιθετική σε... τεράστιο, τα τρία τρίποντα από Αποστολόπουλο, Χριστόπουλο και Μπιμπούδη μείωσαν τη διαφορά και έφεραν τους Τερμίτες στο μείον τρία, 22-25 για ημίχρονο.

Μαζεμένο πολύ το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, με τις δύο παρέες να χάνουν το ρυθμό τους, να επιλέγουν βεβιασμενες επιλογές και τη διαφορά να παραμένει κοντά, με το 31-35 να κρατάει τους Kasonic μπροστά, καθώς ο Προσηλιακός παρέμεινε... on fire, τιμωρώντας κάθε στιγμή που αφέθηκε ελεύθερος!

Η τέταρτη περίοδος είχε ένα όνομα... Γιώργος Ζυγούρης! Με τον combo guard των φιλοξενούμενων να θέλει τη μπάλα και να την εμφανίζει στο καλάθι των γηπεδούχων, οι Beers έκλεισαν ιδανικά την αναμέτρηση και επικράτησαν με το τελικό 46-54!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζυγούρης λοιπόν με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος ο Χριστόπουλος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/36 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 8/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/39 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 6/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα και 9 λάθη.

Τερμίτες (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 7, Καραμπίνος 8, Μπιμπούδης 6, Παζαρλόγλου 4, Πασχαλινόπουλος 3, Σταματόπουλος 3, Φουντάς 2, Χατζητσομπάνης 2, Χριστόπουλος 11.

Kasonic Beers (Κόκκαλης): Γεωργακλής 2, Γκόνης 2, Ζυγούρης Γ. 24, Ζυγούρης Μ. 2, Κόκκαλης 2, Λύκος 5, Παρασκευόπουλος, Προσηλιακός 14.

Τι μας άρεσε: Όμορφο κλίμα στον αγώνα!