14/11/2022
Harlems 10 22 21 19 - 72 -
Uncle Drew 12 20 20 17 - 69 -

Το παιχνίδι τελειώνει όταν το πει ο Brandie!

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Μπραντίτσα, οι Harlems γλίτωσαν την αυτοκτονία και κέρδισαν τον Uncle Drew με 72-69, παίρνοντας την δεύτερη διαδοχική τους νίκη μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής της Elite League by Betsson, αναγκάζοντας παράλληλα τον Uncle Drew στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα του!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον Uncle Drew να προηγείται με 10-12, χάρη σε δύο τρίποντα του Βλυσσίδη και 4 πόντους του Οικονομάκου. Το δίδυμο Μωυσίδη - Μότσιου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να σκοράρει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Στην δεύτερη περίοδο οι Harlems ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δύο τρίποντα του Ρουσιώτη, 6 πόντους του Σιάμου, 5 του Αγγελόπουλου και τριποντάκι του Μπραντίτσα, πήραν αέρα 8 πόντων, 30-22, 3:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν το φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με 6 πόντους του Κάρμα, 5 του Ιατρού, 4 του Κοτσόλη και τρίποντο του Βλυσσίδη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Κοψιδά, 5 του Μπραντίτσα και 5 του Σιάμου, οι "Αμερικάνοι" προηγούνταν με 51-44, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη μια φορά, όμως, το συγκρότημα του Βενέτη αντέδρασε γρήγορα και με τρίποντα των Κανδηράκη, Χαλκιόπουλου, Βαρβαρίδη και Καμπά, πλησίασε στον πόντο, 53-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems έδειχναν να καθαρίζουν το παιχνίδι, αφού με 7 πόντους του Κοψιδά, 4 του Μπραντίτσα και τρίποντο του Ρουσιώτη, ξέφυγαν στους 13, 68-55, 3:00 για το τέλος. Ωστόσο, ο Uncle Drew δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 10 πόντους του Κάρμα και δύο τρίποντα Χαλκιόπουλου, ισοφάρισε  σε 69-69, 5" για το τέλος. Ο Παναγιώτης Μπραντίτσας, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο μαχαιριά, 1" για το φινάλε, χάρισε τη νίκη στους Harlems με 72-69!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 21/44 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 15/35 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Harlems ο Σιάμος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Χαλκιόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Harlems (Ρουσιώτης): Σιάμος 13, Ρουσιώτης 9 (3), Αγγελόπουλος 7 (1), Μπραντίτσας 14 (4), Κοψιδάς 15, Μότσιος 6, Μωυσίδης 8

Uncle Drew (Βενέτης): Χαλκιόπουλος 15 (3), Κανδηράκης 3 (1), Βαρβαρίδης 4 (1), Ιατρού 5, Βλυσσίδης 9 (3), Κάρμας  16 (2), Καμπάς 3 (1), Κοτσόλης 6, Μπονάτσος 2, Οικονομάκος 6

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εμφάνιση των Harlems για 37 λεπτά, όσο και η μεγάλη επιστροφή του Uncle Drew στο φινάλε!