12/02/2023
Salonica Old Stars 18 15 15 14 - 62 -
Πανικός BC 17 10 8 18 - 53 -

Το πάλεψαν και τα κατάφεραν οι Salonica Old Stars!

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι θέλοντας από νωρίς να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας , στην αρχή τα κατάφερε ο ΠΑΝΙΚΟΣ ο οποίος έτρεξε ένα σερί κάτι που αναγκάσε τους Old Stars να πάρουν ένα time out από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Αυτό το time out όπως αποδείχθηκε ήταν αναζωογονητικό για τους παίχτες και έτσι κατάφεραν να τρέξουν και αυτοί με την σειρά τους ένα σερί το οποίο στο τέλος τους έδωσε και ένα μικρό προβάδισμα.

Αυτό ο ρυθμός συνεχίστηκε για τους Old Stars και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Ματούλας βοήθησε με τα δικά του καλάθια στην ανάπτυξη της επίθεσης δίνοντας ακόμα περισσότερη διαφορά στην ομάδα τους. Ο ΠΑΝΙΚΟΣ δεν το έβαλε κάτω και με κάποια καλάθια του Παρασκευά μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και να ψάξουν τονν τρόπο να βγουν νικητές από αυτή την μάχη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό το οποίο έδωσε στους Old Stars την διαφορά την οποία ζητούσαν από την αρχή του παιχνιδιού καθώς η άμυνα τους πιο καλή από ποτέ μπόρεσε να εξοντώσει την επίθεση του ΠΑΝΙΚΟΥ και να τους δώσει μια διαφορά ασφαλείας. Από την άλλη ο ΠΑΝΙΚΟΣ δεν μπόρεσε να πετύχει τα καλάθια που ήθελε και έτσι έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ.

Ο ΠΑΝΙΚΟΣ στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να πετύχει το κάτι παραπάνω χάρης τις ομαδικές τους προσπάθειες και τα όμορφα τελειώματά τους όμως έπεσαν μαχόμενοι και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Old Stars με τελικό σκορ 62-53.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Ματούλας ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για τον ΠΑΝΙΚΟΣ άξιος αναφοράς για ακόμα μια φορά είναι ο Νίκος Παρασκευάς ο οποίος πέτυχε το double double με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης , Χριστοδούλου 4 , Βλάχος 2 , Ματούλας 18 (2) , Αλεξιάδης 1 , Μπέτσιος 8 (1) , Μιχαηλίδης 17 (1) , Τροκάνας 8 , ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ 4 (1)

ΠΑΝΙΚΟΣ: Κοντόπουλος 4 , Καρανάτσιος 2 , Νικολόπουλος 2 , Ψοφογιώργος 5 , Παρασκευάς 29 (4) , Δημητριάδης 7 , Ιωσήφ 4