30/11/2022
Γκουρούδες 29 11 12 16 - 68 -
Aladalon 10 21 13 15 - 59 -

Το πάλεψαν οι Aladalon, το πήραν οι Γκουρούδες!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Γκουρούδες στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους μαχητικούς Aladalon με 68-59 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Με τον Παύλο Αχή να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 21 πόντους με 5 τρίποντα, τον Μπαλαούρα να προσθέτει 5 και τον Λιμνιάτη ένα τριποντάκι, οι Γκουρούδες έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 29-10. Ο Βαγγέλης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μελανοφρύδης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Aladalon κατάφεραν από το 31-10 να πλησιάσουν στους 9, 40-31, χάρη σε 5 πόντους του Μαχαιρά, 4 του Μελανοφρύδη, 4 του Λίτσα και τρίποντα των Κτενίδη - Αθανασάκου. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 5 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Παύλος Αχής, ενώ από 2 είχαν οι Οικονόμου, Γκίκας και Μελάγιες.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με τρίποντες βόμβες των Βαγγέλη, Αθανασάκου και Μαχαίρα, πλησίασαν στον πόντο, 42-41. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Μελάγιες, αφού με νέους 6 πόντους του Παύλου Αχή και άλλους τόσους του Ντίνου Αχή, πήρε προβάδισμα 8 πόντων, 52-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Παύλο Αχή, Μελάγιες, Ντίνο Αχή, Λιμνιάτη και Γκίκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-59. Για τους Aladalon στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Βαγγέλης και Λίτσας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 13/28 δίποντα και 12/39 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 3 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 19/41 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Betsson mvp των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 34 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 5/6 βολές και 7/10 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Aladalon ο Βαγγέλης με 20 πόντους, έχοντας 1/7 βολές, 8/10 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Γκουρούδες (Λιμνιάτης): Αχής Ν. 11 (2), Λιμνιάτης 7 (1), Γκίκας 4, Αχής Π. 34 (7), Αργυράκης, Οικονόμου 2, Μελάγιες 5 (1), Μπαλαούρας 5 (1)

Aladalon (Αθανασάκος): Βαγγέλης 20 (1), Λίτσας 14, Μαχαίρας 8 (2), Αθανασάκος 6 (2), Κτενίδης 3 (1), Μελανοφρύδης 8

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!