02/11/2021
Γκουρούδες 11 23 18 18 - 70 -
Phoenix Bums 14 25 7 13 - 59 -

Το πάλεψαν οι Bums, το πήραν οι Γκουρούδες!

Οι Γκουρούδες τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο, απέναντι στους εξαιρετικούς Phoenix Bums, όμως ρολλάροντας στο δεύτερο μέρος επικράτησαν έστω και δύσκολα με 70 – 59.

Οι Phoenix Bums με το καλό τους ξεκίνημα , οδηγούσαν το σκορ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο(11-14). Ο Παπαντωνίου ήταν μπροστάρης με 5 πόντους και ακολουθούσε ο Παλαμιδάς με τρίποντο, ενώ για τους Γκουρούδες Οικονόμου(5) και Ν.Αχής(4) μείωναν συνεχεια .

Το ματς άνοιξε πολύ στην δεύτερη περίοδο(23-25) με τους φιλοξενούμενους να κρατούν γερά και να διατηρούν προβάδισμα με 34 – 39.Ο Καπετανάκης άπλωνε απλόχερα το ταλέντο του στον αγωνιστικό χώρο με 9 πόντους και ωραίες δημιουργίες κι από κοντά είχε τον Παπαντωνίου με 7 . Οι Γκουρούδες που βρισκόντουσαν σε θέση που δεν το συνηθίζουν , έβρισκαν λύσεις κυρίως με Μελάγιες(7) και Π.Αχή(10), αλλά έμεναν στο – 5.

Οι Γκουρούδες έκαναν εκκωφαντικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο τρέχοντας σερί 18 – 0 . Οικονόμου, Λιμνιάτης,Ν.Αχής με τρίποντα και Π.Αχής με 6 πόντους , οδηγούσαν ατο σκοράρισμα , ενώ για τους φιλοξενούμενους που βρήκαν λύσεις μετά από οκτώ ολόκληρα λεπτά, ο Καπετανάκης με 7 προσωπικούς του , μείωνε σε 52-46.

Στο ξεκίνημα της τετάρτης περιόδου, Ν. Αχής, Π.Αχής(4) από την μία και Λάσπας με τρίποντο, Παπαντωνίου έγραφαν το 54 – 51. Στη συνέχεια οι Γκουρούδες επέβαλαν τον γρήγορο ρυθμό τους και με τρίποντα από Μελάγιες, Π.Αχή(2) κλείδωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Οι κουρασμένοι πλέον Βums, απλά μείωσαν στο τελικό 70 – 59 με 6 πόντους του Παλαμιδά και δίποντο του Λάσπα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παύλος Αχής με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευρύμαχος Καπετανάκης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Γκουρούδες είχαν 19 / 38 δίποντα, 10 / 36 τρίποντα, 2 / 5 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Bums είχαν 15 / 38 δίποντα, 8 / 24 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Γκουρούδες(Λιμνιάτης): Οικονόμου 9, Μελάγιες 10, Ν.Αχής 18 (8ρ.), Αργυράκης, Λιμνιάτης 3 (12ρ,8 ασιστ), Π.Αχής 28(13ρ.), Ελευθερίου 2.

Phoenix Bums(Λάσπας): Παλαμιδάς 11, Καδάς 7, Παπαντωνίου 13, Μπαλτζόγλου, Καπετανάκης 18(15ρ.), Λάσπας 10(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Από ενα ημίχρονο για την κάθε ομάδα!