16/12/2022
Valhalla Phantoms 10 13 12 11 - 46 -
Gran Μανάρια 12 15 16 10 - 53 -

Το πάλεψαν οι Phantoms, το πήραν τα Μανάρια!

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Valhalla's Phantoms τα Gran Μανάρια, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League επικράτησαν με 46-53 και ανέβηκαν στην πρώτη θέση, μαζί με άλλες τρεις ομάδες!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Gran Μανάρια να προηγούνται με 10-12 και τον Σκληρό να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Ο Παντελεάκης με 6 πόντους ηγούνταν της επίθεσης των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κρινής και Γεωργακάς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 συνεχόμενους πόντους του Ισίδωρου Τσίγκου και δύο τρίποντα του Λιάκου, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 23-27. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Valhalla's Phantoms, με τον Παντελεάκη να σκοράρει ακόμη 5 πόντους και τον Φλάκα να προσθέτει 4.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο με τους Σκληρό, Αντώνη Τσίγκο και Παπαχριστοδούλου να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Αλεξανδρίδη να ευστοχεί από την περιφέρεια, το συγκρότημα του Μπρέμπου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8, 35-43.  Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Φιλιππής και Γεωργακάς με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 35-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ασπροπυργιώτες άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ισίδωρο Τσίγκο, Καραμπούλα, Σκιαδόπουλο και Αντώνη Τσίγκο, έφτασαν δύσκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 46-53. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι μωβ να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γεωργακά, Κρινή, Παντελεάκη και Παντελεάκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 17/48 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 18/36 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Παντελεάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Αντώνης Τσίγκος με 10 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Παντελεάκης 15, Φιλιππής 4, Φλάκας 8, Κρινής 7, Γεωργακάς 12 (2), Καραμπάτσος

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Σκιαδόπουλος 2, Αλεξανδρίδης 3 (1), Καραμπούλας 2, Λιάκος 6 (2), Ηλίας 1, Τσίγκος Ι. 13, Τσίγκος Α., Σκληρός 10, Παπαχριστοδούλου 6, Καμπόλης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Valhalla's Phantoms δεν άφησαν στιγμή τον αντίπαλο να ξεφύγει!