22/10/2019
Kourkoutes BC 8 7 12 14 - 41 -
Αγανάκτηση 10 10 13 6 - 39 -

Το παραμύθι έχει και συνέχεια για τους Kourkoutes!

Αν και για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσαν στο σκορ, αν και βρέθηκαν μέχρι και στο -11, οι Kourkoutes έκαναν την έκπληξη της δεύτερης φάσης του κυπέλλου και με όπλο το πάθος τους, λύγισαν την Αγανάκτηση με 41-39, περνώντας στους 32 του κυπέλλου, εκεί όπου θα βρουν στον δρόμο τους τον Άνεμο, την ομάδα δηλαδή του coach Αθανασίου.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Αγανάκτηση να προηγείται με 2-8 και να κλείνει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 8-10, χάρη σε τρίποντο του Μαρούτα και 3/4 βολές του Σωτηροπούλου. Τους γηπεδούχους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά ο Μανιουδάκης με τους 6 πόντους που έβαλε, ενώ 2 πρόσθεσε ο Δαιμονάκος.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το συγκρότημα του Βαζούρα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 15-20, και τους Κονδύλη, Σπηλιόπουλο, Μαρούτα, Μπέτση και Σωτηρόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Για τους Kourkoutes σε εκείνο το διάστημα ένα τρίποντο έβαλε ο Πηξομάτης και ένα δίποντο ο Μανιουδάκης.

Με τρίποντες βόμβες των Τσόκανου και Κλήμη, η Αγανάκτηση πήρε για πρώτη φορά αέρα 11 πόντων, 15-26, διατηρώντας διψήφια διαφορά μέχρι το 22-32. Ωστόσο, οι Kourkoutes βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και με τον Βεϊσάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, μείωσαν στους 6, 27-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Kourkoutes έβγαλαν περισσότερο πάθος για τη νίκη και με κατάθεση ψυχής, γύρισαν το παιχνίδι, αφού με 6 νέους πόντους του Μανιουδάκη, 5 του Σαρακηνού και 3 του Μεγαγιάννη, επικράτησαν με 41-39. Μοναδικός διασωθέντας για την Αγανάκτηση στα τελευταία λεπτά ο Γιουρμετάκης με 5 πόντους, ενώ μοιραίος ο Κλήμης με τις δύο χαμένες βολές, 5″ για το τέλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 10/42 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/21 βολές, 11/32 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Mvp για τους Kourkoutes ο Βεϊσάκης με 8 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 3 κοψίματα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για την Αγανάκτηση ο Σωτηρόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 4/10 βολές, 1/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Πηξομάτης 3 (1), Κούρτης 1, Μεγαγιάννης 6, Δαιμονάκος 2, Βασιλόπουλος, Σαρακηνός 5 (1), Τριανταφύλλου, Πλέστης, Τσάκωνας 2, Μανιουδάκης 14, Βεϊσάκης 8 (2)

Αγανάκτηση (Τσάφος): Μπέτσης 7, Σωτηρόπουλος 6, Κλήμης 3 (1), Γιουρμετάκης 9, Μαρούτας 5 (1), Τσόκανος 3 (1), Αποστολόπουλος, Κονδύλης 2, Τσατσάνης 2, Σπηλιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση που έκαναν οι Kourkoutes στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας έτσι δίκαια στην μεγάλη πρόκριση!

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός πως ο Τσάφος… κοιμόταν για 39 λεπτά στον πάγκο και στο φινάλε θυμήθηκε να κοουτσάρει! Καλό ΟΑΕΔ!