13/11/2022
Pharmaco Team 11 13 9 23 - 56 -
Agrinio Cava Beers 20 8 19 12 - 59 -

Το "πάρτυ" ο Τσιτσικάος, τη νίκη η Dr. Pharmacy!

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Dr. Pharmacy επικρατώντας με 59 - 56 της Pharmaco Team.

Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, όμως στα τελευταία λεπτά ο Ηλίας Τσιτσικάος έκανε απίστευτα πράγματα, γύρισε το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του και χρειάστηκε η ψυχραιμία του Νάσου Ρέντζιου στις βολές για να πάρει η Dr. Pharmacy το ροζ φύλλο.

Μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισαν την περίοδο στο +9.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή, όμως η Pharmaco Team με σερί 10 - 2 μείωσε στο καλάθι, για να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων για τους φιλοξενούμενους.

Με το σκορ στο 29 - 32 η Dr. Pharmacy βρήκε λύσεις, μάζεψε ριμπάουντ και στις δύο πλευρές και έτρεξε σερί 13 - 0 φτάνοντας στο +16, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 33 - 47.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +17 και κάπου εκεί όλα έδειξαν να τελειώνουν. Ο Καρτσακλής μείωσε στους 15 και στη συνέχεια ήρθε ο Ηλίας Τσιτσικάος να βάλει φωτιά στο παιχνίδι. Αρχικά ευστόχησε σε δύο βολές και στη συνέχεια σε τέσσερα τρίποντα και ένα δίποντο φέρνοντας τη Pharmaco Team μπροστά με έναν πόντο.Ο Καλλιακμάνης έδωσε ξανά προβάδισμα στη Dr. Pharmacy, ο Τσιτσικάος όμως με νέο τρίποντο έκανε το 56 - 54. Η συνέχεια ανήκε στο Νάσο Ρέντζιο που ευστόχησε σε τέσσερις συνεχόμενες βολές, η Pharmaco Team δε βρήκε λύση στην τελευταία επίθεση και ο Παρθένης με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 56 - 59.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 15 πόντους και ακολούθησαν ο Ρέντζιος με 13, ο Καλλιακμάνης με 11 και ο Παρθένης με 10.

Ο Ηλίας Τσιτσικάος ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του και του αγώνα σταματώντας στους 35 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η τρομερή επίδοση του Τσιτσικάου που ευστόχησε σε πέντε συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στο φινάλε.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν "νεκρά" σημεία στο παιχνίδι τους και είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουν στη συνέχεια.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Παληγεώργος, Σταμούλης 4, Χολής, Αλιφέρης, Βάτσιος, Αναστασόπουλος, Σωτηρόπουλος 7(1), Καρτσακλής 4, Τσιτσικάος 35(6), Κουδούνας 6, Πανταζής.

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Ρέντζιος 13(2), Χαϊδής 2, Φραγγελάκης 3(1), Καλλιακμάνης 11, Βασιλείου 15, Τριμπόνης 5, Παρθένης 10.