10/12/2023
Τα Βουνά Ath 18 8 12 10 - 48 -
Πασοκlahoma City Thunder 11 16 20 10 - 55 -

Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό!

Με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνου και Γεωργίου, τα Βουνά ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-11. Για τους φιλοξενούμενους οι Κεφαλόπουλος και Μπακογιάννης ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο "έσφιξαν" την άμυνά τους, περιόρισαν κατά πολύ την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (26-27). Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν αρκετά λάθη και αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες στην αντίπαλη ρακέτα.

Με την ίδια συνταγή της επιτυχίας και τους Μπακογιάννη, Κεφαλόπουλο και Μελισσά σε εξαιρετική κατάσταση, η Πασοκlahoma όχι μόνο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα αλλά το διεύρυνε κιόλας (38-47), κάνοντας το έργο των αντιπάλων ακόμη πιο δύσκολο. Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Χόντου και Γεωργίου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν τα Βουνά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι φιλοξενούμενοι με ρεσιτάλ άμυνας και μεγάλα σουτ των Γνάτη και Μπακογιάννη έκαναν άψογη διαχείριση και έβαλαν τέλος στο αήττητο των αντιπάλων. Με εξαίρεση τον Γεωργίου, οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και γνώρισαν δίκαια την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γνάτης με 10 πόντους (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/38 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Βουνά (Ράλλης): Γεωργίου 21 (4), Γκραίκος 2, Κωνσταντίνου 7 (1), Μπαμπάνης 5 (1), Μπούτσικας 1, Παναγιωτόπουλος, Ράλλης, Τουρλιούμης, Χόντος 12

Πασοκlahoma (Διαμαντόπουλος): Αράπας, Γνάτης 10, Δημακόπουλος, Κεφαλόπουλος 11 (1), Λιακίδης 2, Λουκόπουλος, Μελισσάς 19 (1), Μπακογιάννης 15 (3), Συρίγος

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο προσέγγισαν το παιχνίδι οι νικητές καθώς και η εξαιρετική τους άμυνα.