16/04/2022
Gangsters 19 10 8 16 - 53 -
Antilalos BC 14 11 13 18 - 56 -

Το πάθος των Gangsters και ο refuse to lose Antilalos!

Βράδυ Πέμπτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Gangsters (10-7) υποδέχθηκαν τον Antilalo (16-1) για την τελευταία αγωνιστική της Regular Season στον 2ο όμιλο της Master League.  Η ομάδα των Βρύλλη – Κεχρή έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για είσοδο στα playoffs, έβγαλε πάθος στο παρκέ, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά υπέκυψε στο τέλος, γνωρίζοντας καταδικαστική ήττα με 53-56. Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια η ομάδα του coach Ζαμπέτα, που επικεντρώνεται πλέον στην μάχη της Κυριακής απέναντι στους Lyonmen. Με ψηλά τα κεφάλι αποχαιρέτησαν την φετινή Master οι Gangsters, που ήδη σχεδιάζουν τα επόμενα βήματα της ομάδας. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι τυπικά γηπεδούχοι.  Με τον Θανάση Αλεξανδρή (6π. με 2 τρίπ.) να παρουσιάζεται καυτός από την περιφέρεια και τους Πάρη Αφουξενίδη (4π.) και Βασίλη Λάιο (5π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι Gangsters έδειξαν από νωρίς ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Ο Antilalos είχε τις απαντήσεις για να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας, βρίσκοντας στήριγμα κυρίως στον Viktoras Merkevicious (8π.). Σκορ δεκαλέπτου, 19-14.

Πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-11 και τους Gangsters να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Στην εξίσωση των διακριθέντων για τους γηπεδούχους προστέθηκε ο Ανδρέας Μακρής με 6 πόντους και 1 τρίποντο. Στην αντίπερα όχθη, οι Ορέστης Ρούσκας (5π. με 1 τρίπ.), Χρήστος Σουλτάτος (3π.) και Viktoras Merkevicius οδηγούσαν επιθετικά την ομάδα του Ζαμπέτα. Σκορ ημιχρόνου, 29-25.

Μετά την ανάπαυλα, ο Antilalos παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Λιθουανό που πέτυχε ακόμη 8 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Παντελή Γκολέ (2π.) και Κωνσταντίνο Ζαμπέτα (3π.), οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της περιόδου με 8-13. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Gangsters, τους οποίους κουβάλησε επιθετικά ο Βασίλης Λάιος με 6 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-38.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο κλειστό της ΑΕΚ και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο όλα ήταν ανοιχτά. Οι Gangsters έμοιαζαν αποφασισμένοι να φύγουν με το ροζ φύλλο και χάρη στα μεγάλα καλάθια των Αφουξενίδη (8π.), Κεχρή (2π.), Αλεξανδρή (2π.) και Μακρή (3π.) έφτασαν πολύ κοντά. Πιο ψύχραιμος στις ειδικές καταστάσεις αποδείχθηκε ο Antilalos που κατάφερε να συλλέξει και αυτό το ροζ φύλλο χάρη στα μεγάλα τρίποντα των Παππά, Σουλτάτου και Ζαμπέτα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gangsters είχαν 11/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη. Στον αντίποδα, ο Antilalos είχε 11/28 δίποντα, 7/37 τρίποντα και 13/23 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Viktoras Merkevicious με 19 πόντους και double-double, έχοντας 8/11 δίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους Gangsters ξεχώρισε ο Πάρις Αφουξενίδης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ και είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Gangsters (Βρύλλης- Κεχρής) : Βασιλείου 1 (6 ριμπ., 3 ασί, 2 κλεψ.), Αφουξενίδης 12 (14 ριμπ.), Κεχρής Β 2 (2 κλεψ.), Αλεξανδρής 10 (9 ριμπ., 3 ασί., 2 τρίπ.), Λάιος Γ. 4 (1 τρίπ.), Λάιος Β. 15 (7 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Μακρής 9 (7 ριμπ., 2 τρίπ.).

Antilalos (Ζαμπέτας) : Παππάς 4 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Ρούσκας 7 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Ζαμπέτας Κ. 8 (3 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Παπανικολάου, Σουλτάτος 12 (2 ασί., 4 τρίπ.), Μπαμπλέκος, Γκολές 6 (13 ριμπ.), Αλεξίου (2 ασί.), Τσεβρενίδης, Merkevicious 19 (17 ριμπ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Gangsters !