05/10/2024
Κεμπάπ BC 10 17 10 9 - 46 -
Αδίστακτοι Σουταράδες 12 11 14 13 - 50 -

Το πήραν οι Σουταράδες!

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα από την αρχή λόγω της ενέργειας που έβγαλαν στο παρκέ (0-10 στο 5 λεπτό). Οι Κεμπάπ πάντως ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και πήγαν στην πρώτη διακοπή όντας πίσω με 2 πόντους (10-12).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι Κεμπάπ μπήκα πολύ δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στα μισά της περιόδου έχοντας πρωταγωνιστή τον Σταθόπουλο. Οι Κεμπάπ ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, είχαν τον Ριζακέα σε φοβερή κατάσταση και πήγαν στην ανάπαυλα στο +4 (27-23).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κεμπάπ προσπάθησαν να ακουμπήσουν την μπάλα στους δύο ψηλούς τους, με τους Σουταράδες να το διαβάζουν αυτό. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 37-37.

Με την έναρξη του τετάρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, το ματς φαίνονταν ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Έτσι και έγινε. Οι Αδίστακτοι Σουταράδες ήταν καλύτεροι στα σημεία και με τον Αρμύρα να οδηγεί την ομάδα του, πήραν την νίκη με το 46-50 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αρμύρας με 16 πόντους και 21 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Ριζεάκος με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Κεμπάπ BC(Σύλλας): Καρακουλάφης 1, Μπουλούμπασης, Ριζεάκος 9, Μπουρβάνης 6, Σκλαβενίτης 6, Σταθόπουλος 5, Σύλλας 9, Τασατζής 2, Φαρμάκης 2, Χατζητσομπάνης 6

Αδίστακτοι Σουταράδες(Τάλλαρος): Αζακάς, Αρμύρας 16, Δημητρακόπουλος 2, Θυμάρας 2, Καλός 12, Κατέμης 4, Σπανόπουλος 7, Τάλλαρος 7.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή μπασκετική «ένταση» που είχε το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του.