29/04/2023
Basket Case 13 8 9 20 3 53 -
Melisses BC 8 12 14 16 8 58 -

Το πήραν στην παράταση οι Melisses!

Στην παράταση κρίθηκε η κονταρομαχία μεταξύ Basket Case και Μέλισσες, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 29 Απριλίου, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που τελείωσε στην κανονική διάρκεια 50 – 50, οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες δυνάμεις και μεγαλύτερη συγκέντρωση στο extra πεντάλεπτο, απέδρασαν με το δίποντο.

Οι ομάδες μπήκαμε με χαλαρό mood στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιζαν κυρίως σετ επιθέσεις με την Basket Case να προηγείται με 13 – 8 . Ο Χέλμης με 6 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, με τον Γ. Κολιάκο να ακολουθεί με ένα τρίποντο, ενώ για τις Μέλισσες που ακολουθούσαν στο σκορ, από 3 πόντους πέτυχαν Μπάνος – Μαυρεδάκης και ένα καλάθι στην εκπνοή έβαλε ο Φράγκος.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να αλλάζουν όμως ρόλους και τις καλύτερες Μέλισσες να πλησιάζουν στον πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Γανωτάκης(4),Μαυρεδάκης(3) και Φράγκος(3), ήταν οι ηγέτες στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ο Καλοκαιρινός πέτυχε ένα τρίποντο με Κ.Κολιάκο και Γκλιάτη να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με τον Γκλιάτη να ηγείται της επίθεση της Basket Case με 6 πόντους και τις Melisses να βγάζουν πολλή ενέργεια στο δεύτερο μισό και με πρώτα βιολιά τους Γανωτάκη με 6 και Μπάνο με 4 πόντους αντίστοιχα, να ξεφεύγουν με 30-34.

Οι Μέλισσες ξεκίνησαν εντυπωσιακά την τέταρτη περίοδο και με το δίδυμο Φράγκου - Πάτση να οδηγούν στο σκοράρισμα, προσπέρασαν με 34 – 41. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στην συνέχεια, με την Basket Case να πατάει το γκάζι με κορυφαίο τον Καλοκαιρινό με 6 πόντους και τεράστιες βοήθειες και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τους φιλοξενούμενους να μην αφήνουν το παιχνίδι να τους ξεφύγει με Μαυρεδάκη,Φράγκο, Παπαδιά να δίνουν τις λύσεις για το ισόπαλο 50-50.

Στο extra πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι Μέλισσες είχαν τα ηνία του παιχνιδιού και με αιχμή του δόρατος τον Παπαδιά με 4 πόντους, τον Μαυρεδάκη να ακολουθεί με 3 και τον Μπουγιούκο να βάζει μία βολή, έτρεξαν επιμέρους 3– 8 και κατάφεραν να πάρουν το δίποντο με τελικό σκορ 53-58.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αργύρης Φράγκος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 7 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Basket Case είχε 15/45 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 14/26 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Οι Melisses είχαν 20/55 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 15/32 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Basket Case(Χέλμης): Γκλιάτης 14, Καλοκαιρινός 11(10ρ.), Γ. Κολιάκος 4, Κ. Κολιάκος 7(23ρ.), Μαλάκης, Χέλμης 14(7ρ.), Ψαράκης 3.

Melisses(Πάτσης): Γανωτάκης 10, Μαυρεδάκης 13(11ρ.), Μπάνος 9, Μπουγιούκος 3, Πάτσης 7, Παπαδιάς 6, Φράγκος 10(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη που έβγαλαν οι δυο ομάδες από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.