49
BBC 13 17 15 4 - 49 -
New York Pic-Knicks 17 12 11 13 - 53 -

Το πήραν στο τέλος οι NY Pic-Knicks!

Το απόγευμα της Κυριακής 30 Ιανουαρίου στο Μενίδι, οι New York Pic Knicks με αρκετά νέα πρόσωπα στην διαθεσή τους ,γύρισαν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν μία πολύ δύσκολη νίκη με 49 – 53 απέναντι στους BBC.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο με τους New York να έχουν μικρό προβάδισμα με 13– 17. Ο Νάννος ήταν πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους με 5 πόντους και ακολούθησαν Καρμίρης και Ζαχαριάδης που πέτυχαν από 4, ενώ για τους BBC, ο Σακελλαρίου πέτυχε 6 και οι Δάλλας – Χρήστου από 4 πόντους έκαστος.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν οι New York και με τον Νάννο να πετυχαίνει 5 πόντους και τους Αθανασόπουλο, Σπηλιωτόπουλο από ένα καλάθι, ξέφυγαν 15 – 26. Στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην και οι BBC με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Πολύζο με 4, Στέφο με 4 και Παππά με τρίποντο, πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 30 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ(45-40), με τον Κρόκο να μοιράζει και να βάζει και 4 ποντάκια, τον Στέφο να πετυχαίνει 5 και τον Σακελλαρίου να προσθέτει άλλους 4. Στην αντίπερα όχθη , οι Pic-Knicks απαντούσαν άμεσα με τον Καρμίρη να βάζει 4 πόντους και τους Αντωνόπουλο, Δημητρέλο και Αθανασόπουλο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, αλλά έμεναν πίσω στο σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, καθώς δέχτηκαν μόνο δύο καλάθια από τον Σακελλαρίου και με τις παλιοσειρές Αντωνόπουλο με 6 και Νάννο με 4 πόντους αντίστοιχα να βγαίνουν μπροστά, πήραν μια πολύ δύσκολη και μεγάλη νίκη με 49 – 53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Νάννος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι BBC είχαν 20 / 53 δίποντα, 2 / 21 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Οι Pic Knicks είχαν 17 / 46 δίποντα, 3 / 20 τρίποντα, 10 / 27 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

BBC(Κρόκος): Πάπας 4(6ρ.), Στέφος 11, Κρόκος 4(5ας.), Χρήστου 2, Πέτσας 2, Πολύζος 5(13ρ.), Σακελλαρίου 18(9ρ.), Δάλλας 3.

NY Pic Knicks (Νάννος): Δημητρέλος 3 (9ρ.), Σπηλιωτόπουλος 3(5ας.) ,Κωφόπουλος, Αντωνόπουλος 10, Αθανασόπουλος 7, Νάννος 14(7ρ.), Καρμίρης 10(10ρ.), Ζαχαριάδης 6.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.