01/10/2022
Pitbulls BC 17 8 15 9 - 49 -
Ageli B.C. 16 16 8 13 - 54 -

Το πήρε μόνος του ο Χάτζης!

Την πρώτη της νίκη στο Basketaki πανηγύρισε η Ageli, η οποία επικράτησε δύσκολα των Pitbulls με 54-49.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, που έβρισκαν λύσεις στην επίθεση. Οι Pitbulls ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 17-16 με τον Μπουλάρι να σημειώνει 5 και τον Πολυμενάκο 4 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 9 έβαλε ο Φρίξος Χάτζης που ήταν εξαιρετικός στο παρκέ.

Η Ageli, βρήκε τον καλό της εαυτό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με άμυνα για σεμινάριο και τον Φρίξο Χάτζη να κάνει όργια και να φτάνει στους 16! στο ημίχρονο, οι "μαύροι" έτρεξαν ένα επιμέρους 16-8 και προηγήθηκαν με 7, 32-25 στο ημίχρονο. Για την ομάδα του Σιγάλα, 3 έβαλε ο Μπουλάρι που είχε βρει τα πατήματά του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Pitbulls, μπήκαν αρκετά δυναμικά. Βελτίωσαν την άμυνα τους, έτρεξαν το γήπεδο και με τον Μπουλάρι να προσθέτει και πάλι 6 πόντους στο ενεργητικό του, μείωσαν στον πόντο, 41-40 στο 30'. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 3 πόντους έβαλε ο Βασιλόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μέχρι το τέλος τη νίκη. Η Ageli, με μπροστάρη τον συνήθη ύποπτο Φρίξο Χάτζη να σημειώνει δύσκολα και κομβικά καλάθια, έφτασε στη νίκη με 54-49, μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλα από τους φιλάθλους της ομάδας που είχαν κατακλύσει τα Λιόσια.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Φρίξος Χάτζης με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπουλάρι με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Pitbulls είχαν 16/58 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 14/33 βολές. Πήραν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 23 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 15/39 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 12/32 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 3 ταπες.

Pitbulls (Σιγάλας): Μπουλάρι 18, Αργύρης 2, Βίγλας 7, Γιαννόπουλος 2, Κόττης, Λεβάντης, Πανταζόπουλος, Πολυμενάκος 9, Σιγάλας 7, Τσοπάνογλου 4.

Ageli BC: Βασιλόπουλος, Γλύκας 6, Δημητρός, Κεχαγιόγλου 7, Κοκκόσης 2, Κωσταράς, Ταράτσας 4, Τριανταφύλλου 5, Τσάμης 4, Χάτζης 26.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι για 40 λεπτά!