29/09/2024
G-vana 14 19 22 18 - 73 -
Σοποτό 18 17 28 22 - 85 -

Το πήρε πάνω του ο Αγγελογιαννόπουλος!

Το Σοποτό έκανε καλύτερη εκκίνηση, βρήκε σκορ με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες στο πεντάλεπτο και προηγήθηκε με πρωταγωνιστή τον Γκόλια. Ο Κριθαρούλας, με βοήθειες δια χειρός Τσιμπούρη και Καραγιαννιώτη, απάντησε για τους G-Vanαίους, οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και έμειναν πίσω στο σκορ, 14-18.

One man show του Γιαννιώτη είχε το μενού της δεύτερης περιόδου για τους γηπεδούχους, με τον νεοαποκτηθή γκαρντ των γηπεδούχων να τα κάνει όλα επιθετικά! Το Σοποτό έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ, κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα και σκόραρε με τον Κουκούλη, παραμένοντας έτσι σε θέση οδηγού στο φινάλε του ημιχρόνου, 33-35!

Πολύ ποιοτικό ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν επιθετική πολυφωνία και να μένουν κοντά η μία με την άλλη στο σκορ. Τσιμπούρης από τη μία και Αγγελογιαννόπουλος από την άλλη τράβηξαν το κουπί, με την ομάδα του τελευταίου να τελειώνει την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ, μετά τα απανωτά τρίποντα του Μπαμπάλη, 55-63.

Άποντο παρέμεινε το Σοποτό στα πρώτα 2,5' της τελευταίας περιόδου, γεγονός που τιμώρησε η G-Vana με ένα 7-0 σερί, 62-63! Το ματς απέκτησε ξαφνικά νέο ενδιαφέρον, ο Αγγελογιαννόπουλος όμως το πήρε πάνω του, έβαλε 14 πόντους και καθάρισε την υπόθεση νίκη για το Σοποτό, παρά τη προσπάθεια του Καραγιαννιώτη!

Novibet MVP για το Σοποτό αναδείχτηκε ο Άρης Αγγελογιαννόπουλος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τη G-Vana ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραγιαννιώτης με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

G-Vana (Ψωμιάδης): Δομπαράς 2, Καραγιαννιώτης 29, Κριθαρούλας 10, Μοσχόπουλος 6, Νικήτας 13, Τσιμπούρης 11, Χαλτούπης, Ψωμιάδης 2.

Σοποτό (Λιάκος): Αγγελογιαννόπουλος 22, Γκόλιας 13, Ιωάννου 8, Κουκούλης 12, Κουτσουρής 11, Μπαμπάλης 13, Τοπούζογλου 6, Χουλιάρας.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!