01/04/2023
G-vana 6 13 17 11 - 47 -
Λύκοι 17 11 12 12 - 52 -

Το πήρε πάνω του ο Καρακώστας!

Με τον πάουερ φόργουορντ των φιλοξενούμενων να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι, οι Λύκοι επικράτησαν της G-vana με το τελικό 47-52 στο προπονητηριο του ΣΕΦ, το βραδάκι του Σαββάτου!

Πέντε λεπτά έκαναν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έδωσαν τη μπάλα στον Μαντζιώρη και προσπάθησαν ανεπιτυχώς να απειλήσουν από κοντά. Καρακώστας Α, Πάτρας και Κουρουβάνης μπήκαν... ζεστά και με σωστές επιλογές έβαλαν μπροστά τους Λύκους με σκορ 6-17.

Ο Θάνος το πήρε πάνω του και με προσωπικές ενέργειες μείωσε για τη G-vana, η οποία ήταν εμφανώς βελτιωμένη. Όχι όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, καθώς καλάθια από Κουρουβάνη και Καρακώστα Α. ήταν μαχαιριές για την παρέα του Νικήτα, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους Λύκους, με σκορ 19-28.

Ο Θάνος ήταν κύριος υπεύθυνος και για την ακόμα πιο καλή εμφάνιση των γηπεδούχων, οι οποίοι μείωσαν ακόμη και στο 36-40 το οποίο ήταν και το σκορ τρίτης περιόδου, με τον Νικήτα... κοντά και την G-Vana αποφασισμένη για... εμφράγματα! Πολλά τα λάθη για τους Λύκους οι οποίοι έπρεπε να προσέξουν για το μομέντουμ του αγώνα το οποίο άλλαξε χέρια...

Εκεί που... έκαιγε όμως η μπάλα οι Λύκοι έπαιξαν το καλύτερό τους μπάσκετ, ανέτρεψαν τον ρυθμό του παιχνιδιού ξανα, κυριάρχησαν και έκλεισαν το βράδυ με τη νίκη με σκορ 47-52, παίρνοντας στο... σπιτι το ροζ φύλλο αγώνα από το ΣΕΦ!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Καρακώστας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από G-vana ξεχώρισε ο Γιάννης Θάνος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/44 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 13/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/53 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/10 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα και 9 λάθη.

G-vana (Νικήτας): Νικήτας 8, Τσατσαλής, Θάνος 19, Ψωμιάδης 6, Μαντζιώρης 7, Μοσχόπουλος 4, Λιάνας 3.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 4, Κουρουβάνης 6, Κούβελας 7, Δρόσος, Σάββας 12, Καρακώστας Αν. 4, Καρακώστας Αλ. 14, Καχριμάνης 1, Χαραλαμπίδης 4.

Τί μας άρεσε: Το refuse to die των Λύκων!